PoradyLajfhakiOdkurz stare książki kucharskie i zacznij jeść jarzębinę. Jest lepsza niż myślisz

Odkurz stare książki kucharskie i zacznij jeść jarzębinę. Jest lepsza niż myślisz

Sezon na jarzębinę zbliża się wielkimi krokami. Te małe czerwone kuleczki najczęściej są zjadane przez ptaki, a wiele osób nadal robi z nich korale.;) Sprawdź jak jeść jarzębinę.

jak jeść jarzębinę, fot. Getty Images
jak jeść jarzębinę, fot. Getty Images

06.08.2023 09:50

Zazwyczaj uważana jest za trującą, ponieważ od wielu lat narosło na je temat wiele mitów. To bardzo krzywdzące, ponieważ jarzębina posiada wiele zdrowotnych właściwości. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przygotować jej owoce, aby cieszyć się ich słodkim smakiem.

Właściwości jarzębiny

Owoce te zawierają w sobie witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz K i E. Poza tym są źródłem minerałów: fosforu, wapnia, magnezu, jak również potasu. Co ciekawe idealnie sprawdzą się jako naturalny słodzik (nie podnosi poziomu glukozy we krwi). Dlatego od wielu wieków jarzębina miała zastosowanie w medycynie naturalnej. Te niepozornie wyglądające owoce:

  • wzmacniają odporność oraz produkcję białych krwinek;
  • zwiększają poziomu kolagenu, który wzmacnia m.in. błony śluzowe;
  • zwalczają bakterie;
  • poprawiają pracę serca i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia;
  • obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie tętnicze krwi;
  • wspomagają pracę układu pokarmowego;
  • pomagają w leczeniu infekcji pęcherza i dróg moczowych;
  • zwalczają wolne rodniki.
Obraz

Jak jeść jarzębinę?

Roślina ta kwitnie od maja do czerwca, dzięki temu jej owoce można zbierać już jesienią (na przełomie września i października). Ich charakterystyczny kolor ma zadanie przyciągać ptaki oraz m.in. sarny, lisy oraz borsuki. Owoce jarzębiny zawierają w sobie kwas parasorbowy, który może powodować biegunkę, wzdęcia, a nawet wymioty. Specjaliści podkreślają, że kluczową rzeczą w ich przygotowaniu jest prawidłowa obróbka termiczna. Dlatego przed spożyciem należy owoce wyparzyć lub przemrozić. Dzięki temu pozbędziesz się goryczki i trującego kwasu, a jarzębina staje się słodka. W efekcie staje się idealną bazą na dżemy, soki, musy, a nawet nalewki alkoholowe (można spróbować zrobić jarzębiak). Konfitury doskonale smakują z mięsem drobiowym oraz dziczyzną. Natomiast suszone owoce to świetny dodatek do herbaty. Jarzębinę najlepiej zbierać na uboczu z dala od ruchliwych dróg. Wtedy będziesz miał pewność, że będzie mniej zanieczyszczona przez spaliny.

jak jeść jarzębinę, fot. Freepik
jak jeść jarzębinę, fot. Freepik