PoradyLajfhakiJuż nie potrzebuję skrobaczki do szyb. Wystarczyło połączyć 4 składniki

Już nie potrzebuję skrobaczki do szyb. Wystarczyło połączyć 4 składniki

Zrób domowy odmrażacz do szyb i zapomnij o skrobaniu. Fot. Freepik
Zrób domowy odmrażacz do szyb i zapomnij o skrobaniu. Fot. Freepik

22.10.2023 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szron pojawiający się każdego ranka na szybach auta potrafi napsuć sporo krwi. Najgorzej jest, kiedy się spieszysz i nie masz czasu na skrobanie lub odmrażanie szyb za pomocą nawiewu. W takich sytuacjach przydaje się domowy odmrażacz do szyb. Zrobisz go za grosze ze składników, które prawdopodobnie masz już w domu.

Jesienią i zimą kierowcy nie mają łatwego życia. Nie dość, że szyby parują, to jeszcze niemal codziennie pokrywa je szron. Najszybciej można się go pozbyć, stosując profesjonalny odmrażacz. Niestety taki specyfik ma swoją cenę. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz zrobić podobny, równie skuteczny środek we własnym domu. Przepis jest prosty, a składniki tanie.

Dlaczego trzeba dokładnie odmrażać szyby w aucie?

Szron na szybach mocno ogranicza widoczność i w zasadzie uniemożliwia jazdę. Nie jest to jednak jedyny powód, by odmrażać szyby i robić to naprawdę dokładnie. Przepisy nakładają na każdego kierowcę obowiązek zapewnienia sobie odpowiednich warunków do jazdy. Nie można jeździć na tzw. czołgistę, czyli po zeskrobaniu z szyby tylko niewielkiego paska szronu i pozostawieniu reszty, żeby sama odmarzła. To bardzo niebezpieczne, ponieważ kierowca widzi tylko niewielki wycinek drogi i nie wie, co dzieje się dookoła. W takich warunkach nietrudno o kolizję lub wypadek. Właśnie dlatego w przypadku kontroli drogowej za jazdę z częściowo zasłoniętą szybą słono zapłacisz. Policjanci mogą wypisać za to przewinienie mandat w wysokości nawet 3000 zł. O wiele taniej będzie zrobić domowy odmrażacz do szyb.

Odmrażacz do szyb pozwala szybko przygotować auto do jazdy. Fot. Freepik
Odmrażacz do szyb pozwala szybko przygotować auto do jazdy. Fot. Freepik

Jak zrobić domowy odmrażacz do szyb?

Jak wspomnieliśmy, na rynku dostępne są profesjonalne odmrażacze do szyb. Nie musisz jednak wydawać na nie pieniędzy, ponieważ preparat o dokładnie tych samych właściwościach zrobisz niemal za darmo we własnym domu. Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem (np. po zużytym płynie do mycia okien). Wlej do niej 1 l wody, 60 ml octu, 60 ml spirytusu salicylowego oraz 30 ml płynu do mycia naczyń. Wymieszaj wszystko i zabierz ze sobą do auta, a zapomnisz o długim i męczącym skrobaniu lub odmrażaniu szyb nawiewem.

Domowy odmrażacz do szyb jest tani i skuteczny. Fot. Freepik
Domowy odmrażacz do szyb jest tani i skuteczny. Fot. Freepik

Jak stosować odmrażacz do szyb?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale odmrażacz do szyb będzie skuteczny tylko wtedy, gdy odpowiednio go użyjesz. Dotyczy to zarówno sklepowych preparatów, jak i domowej mieszanki. Nie wystarczy jedynie spryskać szyb auta i czekać aż rozmarzną. Często zdarza się, że płyn rozpuszcza szron, a po chwili sam zamarza. Dzieje się tak, ponieważ głównym składnikiem płynów do odmrażania jest woda. Aby uniknąć tego efektu, musisz mieć przy sobie suchą szmatkę. Przetrzyj nią szyby, gdy szron rozmarznie. W ten sposób usuniesz z nich wodę i zapobiegniesz ponownemu pojawieniu się szronu.

Jak inaczej odmrozić szyby?

Jeśli nie masz składników potrzebnych do stworzenia domowego płynu do odmrażania szyb, możesz zastosować inny patent. Pewnie słyszałeś, że niektórzy zalecają polanie zamarzniętych szyb gorąca wodą. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ pod wpływem gorąca zmarznięte szkło może popękać. Nawet jeśli tak się nie stanie, szron zniknie tylko na chwilę, a później szyba znowu zamarznie. Aby uniknąć takich problemów, możesz wykorzystać ciepłą (ale nie gorącą!) wodę w inny sposób. Wlej ją do foliowej torebki i szczelnie zawiąż opakowanie. Następnie przyłóż woreczek do szyby. Ciepły okład szybko rozpuści szron. Na zakończenie przetrzyj szybę suchą szmatką, by usunąć z niej wodę, w którą zamieniła się lodowa warstwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także