Odstrasza komary, kleszcze, mole i pluskwy. Trzymam w szafce i na parapecie
25.08.2023 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wygląda niepozornie i często jest brany za chwast, ale to bardzo pożyteczna roślina. Wrotycz możesz wykorzystać m.in. jako broń na szkodniki. Podpowiadamy, jak pomoże ci pozbyć się komarów, kleszczy, a nawet moli.
Wrotycz często jest mylnie brany za chwast. Można go znaleźć wzdłuż leśnych i polnych dróg, na obrzeżach lasów i rzek, na polanach, a nawet na ugorach czy przy budowach. Ta pożyteczna roślina nie jest wymagająca, wiec z powodzeniem możesz też uprawiać ją w ogrodzie. Warto to robić, ponieważ wrotycz doskonale działa na szkodniki.
Jak działa wrotycz na szkodniki?
Wrotycz ma wiele zastosowań. Np. w medycynie ludowej chętnie wykorzystywano jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ta pospolita roślina przydaje się również w walce ze szkodnikami. Wrotycz odstrasza wiele owadów, w tym komary, kleszcze czy mole. Wystarczy rozłożyć ziele w domu lub przygotować z niegonapar czy zastosować olejek, by irytujące i niebezpieczne insekty trzymały się z daleka. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać wrotycz na szkodniki.
Jak zrobić napar z wrotyczu?
Napar z wrotyczu możesz stosować w formie oprysku np. wokół okien czy drzwi oraz w innych miejscach, w których często pojawiają się niechciane owady. Przygotowanie preparatu jest bardzo proste. Zalej wrzątkiem 1-2 łyżeczki suszonych liści wrotyczu. Kiedy napar wystygnie, po prostu przelej go do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl wszędzie tam, gdzie mogą pojawiać się komary, kleszcze czy mole. Wrotycz sprawi, że szkodniki będą trzymały się z daleka.
Jak inaczej wykorzystać wrotycz na szkodniki?
Napar nie jest jedynym sposobem wykorzystania wrotyczu do odstraszania owadów. Są jeszcze przynajmniej 2 równie proste możliwości.
- Wrotycz możesz zebrać i ususzyć. Suche bukiety wywieszone w okolicy okien i drzwi sprawią, że owady nie będą wlatywały do twojego domu. Jeśli chcesz zabezpieczyć kuchenne szafki oraz szafę z ubraniami przed molami, suszony wrotycz umieść w lnianych woreczkach i rozłóż na półkach. Twoja żywność i odzież będą dobrze chronione przed szkodnikami.
- Jeśli obawiasz się, że w twoim ogrodzie mogą pojawić się kleszcze lub inni nieproszeni goście, zasadź w nim wrotycz. Pamiętaj jednak, że jest on dość inwazyjną rośliną i szybko się rozrasta. Korzyścią z jego uprawy może być jednak fakt, że z łatwością przerobisz go na gnojówkę, która idealnie nadaje się do nawożenia ogrodowych roślin.
Jak używać olejku z wrotyczu?
Olejek wrotyczowy kupisz w sklepie zielarskim lub internecie za ok. 20 zł. Możesz wykorzystywać go jako dodatek do balsamów i kremów, by odstraszyć komary lub kleszcze. Będzie on również dobrą bazą dla domowych preparatów na szkodniki. Pamiętaj, by przy nakładaniu olejku na skórę zachować rozwagę i umiar. Zbyt duża porcja może spowodować podrażnienia lub reakcję alergiczną. Najlepiej przed zaaplikowaniem preparatu z olejkiem z wrotyczu na ciało, zrobić test na niewielkim, mało widocznym fragmencie skóry.