PoradyOdstrasza komary, kleszcze, mole i pluskwy. Trzymam w szafce i na parapecie

Odstrasza komary, kleszcze, mole i pluskwy. Trzymam w szafce i na parapecie

Wrotycz to sprawdzona broń na szkodniki. Fot. Getty Images
Wrotycz to sprawdzona broń na szkodniki. Fot. Getty Images
25.08.2023 15:56

Wygląda niepozornie i często jest brany za chwast, ale to bardzo pożyteczna roślina. Wrotycz możesz wykorzystać m.in. jako broń na szkodniki. Podpowiadamy, jak pomoże ci pozbyć się komarów, kleszczy, a nawet moli.

Wrotycz często jest mylnie brany za chwast. Można go znaleźć wzdłuż leśnych i polnych dróg, na obrzeżach lasów i rzek, na polanach, a nawet na ugorach czy przy budowach. Ta pożyteczna roślina nie jest wymagająca, wiec z powodzeniem możesz też uprawiać ją w ogrodzie. Warto to robić, ponieważ wrotycz doskonale działa na szkodniki.

Jak działa wrotycz na szkodniki?

Wrotycz ma wiele zastosowań. Np. w medycynie ludowej chętnie wykorzystywano jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ta pospolita roślina przydaje się również w walce ze szkodnikami. Wrotycz odstrasza wiele owadów, w tym komary, kleszcze czy mole. Wystarczy rozłożyć ziele w domu lub przygotować z niegonapar czy zastosować olejek, by irytujące i niebezpieczne insekty trzymały się z daleka. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać wrotycz na szkodniki.

Wrotycz pomaga m.im. na szkodniki. Fot. Getty Images
Wrotycz pomaga m.im. na szkodniki. Fot. Getty Images

Jak zrobić napar z wrotyczu?

Napar z wrotyczu możesz stosować w formie oprysku np. wokół okien czy drzwi oraz w innych miejscach, w których często pojawiają się niechciane owady. Przygotowanie preparatu jest bardzo proste. Zalej wrzątkiem 1-2 łyżeczki suszonych liści wrotyczu. Kiedy napar wystygnie, po prostu przelej go do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl wszędzie tam, gdzie mogą pojawiać się komary, kleszcze czy mole. Wrotycz sprawi, że szkodniki będą trzymały się z daleka.

Napar z wrotyczu odstraszy szkodniki. Fot. Freepik
Napar z wrotyczu odstraszy szkodniki. Fot. Freepik

Jak inaczej wykorzystać wrotycz na szkodniki?

Napar nie jest jedynym sposobem wykorzystania wrotyczu do odstraszania owadów. Są jeszcze przynajmniej 2 równie proste możliwości.

  • Wrotycz możesz zebrać i ususzyć. Suche bukiety wywieszone w okolicy okien i drzwi sprawią, że owady nie będą wlatywały do twojego domu. Jeśli chcesz zabezpieczyć kuchenne szafki oraz szafę z ubraniami przed molami, suszony wrotycz umieść w lnianych woreczkach i rozłóż na półkach. Twoja żywność i odzież będą dobrze chronione przed szkodnikami.
  • Jeśli obawiasz się, że w twoim ogrodzie mogą pojawić się kleszcze lub inni nieproszeni goście, zasadź w nim wrotycz. Pamiętaj jednak, że jest on dość inwazyjną rośliną i szybko się rozrasta. Korzyścią z jego uprawy może być jednak fakt, że z łatwością przerobisz go na gnojówkę, która idealnie nadaje się do nawożenia ogrodowych roślin.
Oto jak wykorzystać wrotycz na szkodniki. Fot.  Getty Images
Oto jak wykorzystać wrotycz na szkodniki. Fot. Getty Images

Jak używać olejku z wrotyczu?

Olejek wrotyczowy kupisz w sklepie zielarskim lub internecie za ok. 20 zł. Możesz wykorzystywać go jako dodatek do balsamów i kremów, by odstraszyć komary lub kleszcze. Będzie on również dobrą bazą dla domowych preparatów na szkodniki. Pamiętaj, by przy nakładaniu olejku na skórę zachować rozwagę i umiar. Zbyt duża porcja może spowodować podrażnienia lub reakcję alergiczną. Najlepiej przed zaaplikowaniem preparatu z olejkiem z wrotyczu na ciało, zrobić test na niewielkim, mało widocznym fragmencie skóry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także