Kleszcze mają naturalnego wroga. To jego zapachu boją się jak ognia
Ochrona przed kleszczami może mieć różne formy. Jedni stawiają na ubrania zasłaniające ciało, inni wybierają zapachy, inni jedzą produkty, które zmieniają zapach potu, a jeszcze inni stawiają na zapachy, których pajęczaki nie lubią. Podpowiadamy, czego boją się kleszcze i jak możesz wykorzystać tę wiedzę, by je odstraszyć.
07.06.2023 11:01
Sezon kleszczowy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym czasie pajęczaki pojawiają się w lasach, parkach, na zieleńcach oraz w przydomowych ogródkach. Ich ukłucia same w sobie nie są groźne. Kleszcze przenoszą jednak groźne choroby (jeden owad może przenosić ich kilka). Najczęstszymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Na to drugie można się zaszczepić, ale nie jest to obowiązkowe. Aby uniknąć zakażenia przez kleszcza, należy odpowiednio się przygotować na każde wyjście w teren. Przyda się m.in. wiedza, czego boją się kleszcze.
Kiedy i jak atakują kleszcze?
Kleszcze są najbardziej aktywne do południa oraz po godz. 16. Zdecydowanie rzadziej atakują w najgorętszym momencie dnia. Jak wspomnieliśmy, możesz je spotkać zarówno w lasach i parkach, jak i we własnym ogródku. Wbrew niektórym opiniom, kleszcze nie latają i nie skaczą. Mogą jedynie wspinać się na gałęzie niskich drzew i krzewów (do wysokości ok. 1,5 m), a na ciała swoich ofiar przechodzą, gdy te otrą się o gałęzie lub przejdą bardzo blisko nich. Ofiary rozpoznają dzięki węchowi. Przyciągają je ciepło, wilgoć i zapach potu.
Czego boją się kleszcze?
Aby odstraszyć kleszcze, możesz wykorzystać wiedzę o tym, czego się boją. Ich naturalnymi wrogami są chrząszcze oraz mrówki. Te ostatnie zjadają kleszcze, które znajdą się w promieniu ok. 20 metrów od mrowiska. W związku z tym pajęczaki unikają zbliżania się do takich miejsc. Jeśli chcesz zrobić sobie postój w lesie, poszukaj kopca usypanego przez mrówki. Z dużym prawdopodobieństwem nie zawita tam żaden kleszcz. Możesz również wykorzystać zapach kwasu mrówkowego, który wydzielają te pracowite owady. Kleszcze boją się go, ponieważ w wysokim stężeniu jest dla nich trucizną. Kwas mrówkowy kupisz w aptece jako spirytus mrówczany. Rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj nim ubrania. Nałożony na gołe ciało kwas mrówkowy może wywołać reakcję alergiczną.
Jak jeszcze chronić się przed kleszczami?
Aby chronić się przed kleszczami, zakładaj na wyprawy do lasu oraz parku ubrania z długimi, przylegającymi do ciała rękawami oraz nogawkami. Dbaj o to, by kostki były zasłonięte skarpetkami. Możesz też wypróbować trik z taśmą dwustronną. W ten sposób zabezpieczysz się przed atakiem pajęczaków. Wątpliwości budzi to, jaki powinien być kolor stroju. Niektórzy odradzają jasne barwy (białą, żółtą, szarą), ponieważ przyciągają one pajęczaki. Inni twierdzą, że na jasnych ubraniach lepiej zauważyć owady. Bez względu na to, która argumentacja jest ci bliższa, pamiętaj o dokładnym osłonięciu ciała. Po powrocie do domu sprawdź, czy nie przyniosłeś ze sobą kleszcza. Dokładnie obejrzyj miejsca za uszami, pachy, zgięcia kolan oraz pachwiny.