PoradyLajfhakiGałązki krzewu zalej, odstaw na 4 dni i wlej do otworów. Nornice znikną

Gałązki krzewu zalej, odstaw na 4 dni i wlej do otworów. Nornice znikną

odstraszacz na nornice fot. getty images / freepik
odstraszacz na nornice fot. getty images / freepik
24.06.2023 11:58

Chociaż nornice na pierwszy rzut oka wyglądają jak małe słodkie zwierzątka, są szkodnikami w ogrodzie. Do pary z kretami niosą spustoszenie w naszych uprawach. Podpowiadamy, jak zrobić samodzielnie odstraszacz na nornice.

Poznaj skuteczny odstraszacz na nornice, dzięki któremu bez krzywdy dla tych gryzoni, przepędzisz je ze swojego ogrodu. Jest całkowicie bezpieczny i nie zawiera chemii. Zrobisz go z wykorzystaniem czarnego bzu!

Jak odstraszyć nornice w ogrodzie?

Jest wiele sposobów na to, aby pozbyć się szkodników z ogrodu. Zawsze stosujemy metody, które nie zagrażają życiu i zdrowiu nornic czy kretów. Nie chcemy im szkodzić, a jedynie odstraszyć, aby nie siały spustoszenia w naszych roślinach. Niedawno nasza przyjaciółka podzieliła się z nami swoim patentem z użyciem czarnego bzu. Oczywiście mowa tu o jego gałązkach, które ścina się w trakcie kwitnienia rośliny. Po zebraniu ich zawsze suszyła je, a następnie wkładała do nor nornic. Dla zabezpieczenia kory drzew owijała je takimi gałązkami. Działają one, dzięki powolnie wydzielanym w trakcie rozkładu kwasie cyjanowodorowym. Silnie odstrasza on nornice.

sposób na nornice w ogródku, fot. gettyimages
sposób na nornice w ogródku, fot. gettyimages

Domowy odstraszacz na nornice

Jednak to nie jedyne zastosowanie czarnego bzu. Przyjaciółka polecała nam też robienie gnojówki z niego. Do jej przygotowania potrzebne są: kilogram świeżych lub suszonych liści, kwiatów i pędów czarnego bzu oraz 10 litrów wody. Wsadza się je do pojemnika i zalewa wodą, a następnie zostawia na 4-5 dni do rozłożenia. Ważne jest, aby nie przecedzać ani nie rozcieńczać mikstury, tylko od razu wlać ją do korytarzy nornic - zadziała też na krety. Proces też trzeba powtórzyć kilka razy. Można też zastosować gałązki tui i włożyć je do nor. Są one dla nich trujące i raczej nie będą chciały przebywać w ich otoczeniu, dlatego szybko znikną z twojego ogrodu.

sposób na nornice w ogrodzie fot. getty images
sposób na nornice w ogrodzie fot. getty images

Co odstrasza nornice?

Jest też roślina, która zasadzona w ogrodzie zadziała jako środek odstraszający 2w1.  Mowa tu o bazylii. Ponieważ nie tylko odgoni z ogrodu nornice, ale także komary! Podobnie zadziała czosnek, który dodatkowo ochroni wiele twoich roślin (np. truskawki) przed infekcjami chorobowymi i innymi szkodnikami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także