Warzywa w takich grządkach dają większe plony, a nornice im nie zagrażają
04.03.2023 08:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak uprawiać rośliny na grządkach podwyższonych? To bardzo ciekawy i wygodny sposób, który powinien wypróbować każdy ogrodnik amator.
Zalety uprawy na grządkach podwyższonych
Grządki podwyższone to nic innego jak skrzynie wypełnione ziemią. Dedykowane są do uprawy warzyw. Idealne miejsce do założenia plantacji powinno być zaciszne, ciepłe oraz słoneczne.
- Uprawa w skrzyniach sprawi, że wymiana podłoża będzie znacznie łatwiejsza, dzięki czemu lepiej dopasujesz glebę do potrzeb swoich roślin.
- Pielęgnacja roślin oraz ich nawadnianie będą dużo wygodniejsze.
- Wykluczysz problemy z kręgosłupem - podczas prac nie będziesz musiał się schylać.
- Jeśli grządki robisz z podłoża wolnego od nasion, to nie będą wymagały tak częstego usuwania chwastów
- Grządki na podwyższeniu pozwalają szybciej zbierać plony, dzięki nagrzanej odpowiednio glebie.
- Łatwiej utrzymać porządek w ogrodzie między grządkami podwyższonymi, bo nie trzeba tak uważać na uprawiane rośliny.
- Pies już tak łatwo nam ich nie zniszczy.
- Jeżeli na dnie skrzyni zainstalujesz siatkę, nie musisz się obawiać nornic!
Jakie skrzynie wybrać?
Oczywiście najpierw musisz zastanowić się, jakie chcesz posiać warzywa. To do nich trzeba dobrać wysokość skrzyń.
- Marchew, pietruszkę, a także warzywa o długich korzeniach trzeba posiać w dość wysokich skrzyniach. Pojemniki powinny mieć ok. 40-60 cm wysokości.
- Dla ziół, rzodkiewki czy sałaty wystarczą skrzynie o wysokości ok. 20-30 cm.
Najdogodniejsza szerokość pojemników to1,5-1,8 m. Dzięki takiemu wymiarowi z łatwością będziesz mógł sięgnąć z jednego końca skrzyni na drugi.
Natomiast sprawa długości pojemników jest dość indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak dużo masz miejsca w ogrodzie. Raczej nie zaleca się budowania pojemników dłuższych niż 3-4 metry. Im dłuższy - tym więcej roślin się w nim zmieści, a to niestety grozi jego deformacją.
Jak zrobić skrzynie pod uprawę podwyższonych grządek?
Skrzynie warto zrobić z desek. Najlepsze będą te dębowe, gładkie oraz grube. Oczywiście należy zabezpieczyć je przed wilgocią poprzez impregnację. Pamiętaj też o tym, aby skrzynie wzmocnić w wewnętrznych narożnikach. Jeżeli chcesz, aby cała konstrukcja była solidna, to pomyśl o zrobieniu podmurówki. Dzięki niej deski będą odizolowane od gleby, przez co nie będą gniły. Co więcej, podmurówka sprawi, że ziemia nie będzie wypadała poza ścianki skrzyni.
Do zrobienia skrzyń nie musisz wykorzystywać tylko desek. Jako materiał konstrukcyjny dobrze sprawdzi się także ocynkowana stal lub płyty ogrodzeniowe zrobione z betonu czy aluminium.
Jak i czym wypełnić pojemniki?
Samo dno wyłóż siatką, która zabezpieczy Twoje grządki przed kretami czy nornicami. Następnie ułóż kartony (powinny być bez druku). Dzięki nim na grządkach nie wyrośnie dużo chwastów i zwabią one dżdżownice. Dalej połóż warstwę drenażową (mogą być grube gałęzie), a także kompost i obornik. Dopiero na koniec wysyp ziemię ogrodniczą.