PoradyOleica krówka grasuje w polskich lasach. Lepiej nie denerwuj tego chrząszcza

Oleica krówka grasuje w polskich lasach. Lepiej nie denerwuj tego chrząszcza

Kierownictwo Lasów Państwowych ostrzega przed owadem, który ostatnio coraz częściej pojawia się w polskich lasach. Nazywa się on oleica krówka i potrafi być niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i człowieka.

oleica krówka grasuje w polskich lasach, fot. getty images
oleica krówka grasuje w polskich lasach, fot. getty images
Manuel

13.06.2023 17:53

Oleica krówka jest najbardziej widoczna w polskich lasach w okresie od kwietnia do czerwca. Wydziela toksyczną substancję nazywaną kantarydyną. Jest to jedna z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Jednak człowiek rzadko ma tak duży kontakt z wydzielinami tego chrząszcza, by doznać poważnych obrażeń.

Dlaczego kantarydyna jest taka niebezpieczna?

O tym, jak groźną substancją jest kantarydyna najlepiej, świadczy fakt, że kiedyś była bardzo często wykorzystywana do sporządzania trucizn. Oprócz tego używano ją także (w ściśle kontrolowanych ilościach) w medycynie. Pobudza ona bowiem zakończenia nerwowe, a także błony śluzowe układu moczowo-płciowego. Dlatego też była przez niektórych nielegalnie stosowana jako afrodyzjak. Trudno powiedzieć iloma skutkami śmiertelnymi i ostrymi zatruciami się to skończyło. Dawka śmiertelna kantarydyny dla człowieka wynosi około 0,03 g. Na szczęście pojedynczy owad nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie takiej ilości jednorazowo. Ale nawet niewielka dawka tej substancji jest w stanie silnie podrażnić naszą skórę.

oleica krówka, fot. getty images
oleica krówka, fot. getty images

Jak wygląda oleica krówka? Kiedy może nas zaatakować?

Jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta oleica krówka to:

niewielki chrząszcz, którego długość nie przekracza 35 mm. Posiada on charakterystyczny, czarno-niebieski pancerz, który mieni się w słońcu. (...) Najczęściej można spotkać go w lasach, na łąkach, trawiastych zboczach czy ugorach. (...) Żeruje na liściach roślin, włącznie z tymi uprawnymi, a także na wysokich trawach i chwastach.

Oleica krówka zaatakuje nas tylko w sytuacji, w której poczuje, że jej życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Problem w tym, że trudno jest właściwie powiedzieć, jaką sytuacją uzna ona za takie śmiertelne zagrożenie. W praktyce oznacza to niestety, że każdy kontakt z człowiekiem może potencjalnie spowodować, że wyrzuci ona w naszą stronę kantarydynę. Jeśli tak się stanie, to postaraj się ją jak najszybciej usunąć, zwłaszcza ze skóry. W razie potrzeby skontaktuj się także z lekarzem.

oleica krówka, fot. getty images
oleica krówka, fot. getty images