Olejowanie drewnianego blatu to bułka z masłem. Zobacz, jak to dobrze zrobić
09.07.2023 14:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bardzo wiele osób posiada w swoim domu, a szczególnie w kuchni, drewniane blaty. Co prawda, są one piękne i trwałe, ale wymagają także regularnej pielęgnacji. Sprawdź, jak olejować blat.
Wybór kuchennego blatu to bardzo ważne zadanie. Na rynku znaleźć można wiele wzorów i kolorów, które kuszą klientów. Dodatkowo wiele osób podczas zakupu tego elementu zapomina o jego funkcjonalności, a to powinno być najważniejsze kryterium wyboru. Kiedy zdecydujesz się na drewniany blat, to licz się z koniecznością regularnego olejowania.
Jak olejować drewniany blat?
Na początek trzeba zaopatrzyć się w olej do drewna, pędzel oraz papier ścierny. Najlepiej wybrać specyfik dobrej jakości, który jest polecany przez innych użytkowników. Pierwsze olejowanie poprzedza ręczne szlifowanie powierzchni blatu, które przygotuje teksturę drewna do zabiegu. Teraz wystarczy za pomocą pędzla równomiernie rozprowadzić preparat po blacie. W olejowaniu blatu kluczową rolę odgrywa czas, ponieważ metoda ta jest rozłożona na kilka etapów. Po rozprowadzeniu specyfiku należy odczekać 30 minut, aby olej mógł dobrze wsiąknąć w powierzchnię drewna. Dopiero wtedy trzeba czystą szmatką ponownie wetrzeć w blat pozostały na wierzchu preparat. Olejowane drewno musi schnąć około 12 godzin (w zależności od użytego oleju oraz grubości blatu). Po tym czasie należy nałożyć kolejną warstwę specyfiku, po 30 minutach ściągnąć nadmiar i czekać do całkowitego wyschnięcia. Może to potrać kilka dni.
Pielęgnacja drewnianego blatu
- Zawsze należy przecierać powierzchnię dobrze odsączoną z wody ścierką z bawełny lub mikrofibry.
- Można myć blat wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
- Nie wolno pozostawiać na nim wilgoci.
- Olejowanie trzeba wykonywać raz na rok, w celu zachowania dobrej kondycji drewna.
- Nie należy kroić pożywienia bezpośrednio na blacie oraz nie wolno kłaść na nim gorących naczyń.
- Należy wycierać powierzchnię do sucha.
- Można drewno lakierować oraz woskować, co dodatkowo je zaimpregnuje.
- Olejowanie jest zalecane do wszystkich powierzchni drewnianych, np. mebli tarasowych.
Jak usunąć plamy po gorących naczyniach z drewnianego blatu?
Bardzo często w wyniku nieuwagi możne zdarzyć się, że położymy na drewnianym blacie gorącą patelnię lub czajnik. W efekcie powstaną na nim czarne nieestetyczne kółka, które są trudne do usunięcia. Istnieje jednak domowy sposób na skuteczne ich wyczyszczenie. Wystarczy połączyć sól z oliwą z oliwek, a następnie wetrzeć mieszankę w powierzchnię blatu i poczekać 3 godziny. Po tym czasie wystarczy zmyć miksturę, a po plamie nie będzie śladu.