NewsyNestle wprowadza opakowania z papieru, z których można złożyć origami

Nestle wprowadza opakowania z papieru, z których można złożyć origami

Nestle wprowadza opakowania z papieru, z których można złożyć origami
Katarzyna
16.09.2019 13:13

Słyszałaś o takim pojęciu jak "eko ściema" lub inaczej o "zielonym mydleniu oczu"? To wyrażenie opisuje firmy, które głoszą fałszywe informacje na temat tego, że jego produkty są bardziej przyjazne środowisku niż w rzeczywistości są. Nestle, to firma, która od lat produkuje ogromną ilość plastikowych opakowań. Przez lata firma była w centrum wielu skandali i wielokrotnie pokazywała jak niskie standardy etyczne oraz małe są zainteresowania firmy względem odpowiedzialności społecznej.

Dobry marketing i reklama to jednak nie wszystko. Liczne skandale i nagłośnione w social mediach sprawy związane z Nestle, sprawiły, że firma musi sporo się napracować, aby ponownie pokazać się w dobrym świetle.

Obraz

Ostatnio japoński oddział Nestle zdecydowanie zyskał w oczach milionów potencjalnych klientów, zastępując błyszczące plastikowe opakowania tymi papierowymi bardziej przyjaznymi dla środowiska. Oprócz tego na opakowaniu dodano informację, że papier można złożyć w żurawia z origami i dodano instrukcję, która umożliwia łatwe wykonanie papierowego zwierzęcia.

nestle.jp
nestle.jp

Dodatkowo Nestle jako największy na świecie producent żywności obiecał, że do 2025 r. 100% opakowań będzie nadawać się do recyklingu lub ponownego użycia. Czy jednak będzie to w stanie odwrócić dotychczasowe skutki firmy? Przypominamy, że Nestle definitywnie chcę skończyć z plastikiem i do 2025 roku wprowadzi jego super zamiennik. Kate Melges, działaczka Greenpeace Plastics, stwierdziła jednak, że Nestle stworzyło potwora, który wytwarza nieskończone ilości plastiku, które pozostają w naszym środowisku przez całe życie.

nestle.jp
nestle.jp

Organizacja pozarządowa prowadzi kampanię #PlasticMonster, której celem jest zatrzymanie produkcji plastików jednorazowego użytku. Szacuje się, że ponad 90% kiedykolwiek wyprodukowanego plastiku nie zostało poddane recyklingowi, mimo tego, firmy wciąż nie decydują się na zredukowanie ilości produkowanego plastiku.

Jeśli w takim razie Nestle w głównej mierze jest odpowiedzialne za stworzenie "Plastikowego Potwora", może także znacznie przyczynić się do zmniejszenia produkcji jednorazowego plastiku. Firma oszacowała, że nowa inicjatywa i wprowadzenie "opakowań origami", pomoże zmniejszyć ilość plastikowych odpadów aż o 380 ton rocznie!

nestle.jp
nestle.jp

Wielu uważa jednak, że wprowadzenie papierowych opakowań to właśnie tzw. "eko ściema", która ma wybielić wieloletnie działania Nestle i odwrócić uwagę od szkód, które do tej pory wynikały z masowej produkcji opakowań dla produktów spożywczych. Działacz Greenpeace Oceans, Graham Forbes, powiedział:

Podjęte przez Nestle działania nie spowodują znaczącego kroku w redukcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i jako największa firma branży spożywczej i napojów na świecie, ustanowią niewiarygodnie niski standard. To stwierdzenie jest pełne niejednoznacznych lub nieistniejących celów, opierających się na „ambicjach”, by działać lepiej oraz nakłada na konsumentów odpowiedzialność za oczyszczanie własnego zanieczyszczenia tworzywem sztucznym. Nestle jest w stanie zrobić znacznie więcej i stopniowo wycofywać tworzywa sztuczne i jednorazowe opakowania.
nestle.jp
nestle.jp

Mimo tego, że wprowadzenie papierowych opakowań i przekonanie do nich konsumentów poprzez piękny sposób wykorzystania opakowania do stworzenia żurawia origami, to firma Nestle wciąż mogłaby podjąć znacznie większe kroki, aby wycofać jednorazowe plastikowe opakowania i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń naszej planety.

Co sądzisz o działaniach Nestle?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także