PoradyRewolucyjne opaski pomogą w szukaniu dzieci zgubionych na plaży. Wprowadził je polski kurort

Rewolucyjne opaski pomogą w szukaniu dzieci zgubionych na plaży. Wprowadził je polski kurort

Zgubienie dziecka na plaży pełnej ludzi to jeden z największych wakacyjnych koszmarów, jakie mogą spotkać rodziców. Pomóc w odnalezieniu pociechy może specjalna opaska ratunkowa. Gadżet, dzięki któremu maluch w kilka sekund będzie mógł odnaleźć rodziców, można dostać w Sopocie za darmo.

opaska ratunkowa, fot. Pixabay/Urząd Miasta Sopotu
opaska ratunkowa, fot. Pixabay/Urząd Miasta Sopotu

15.06.2023 | aktual.: 15.06.2023 14:07

Zatłoczona plaża to miejsce, w którym nawet dorośli tracą orientację, a co dopiero rozbawione dzieci. Rodzice muszą cały czas mieć na oku swoje pociechy. Wszyscy wiemy, że nawet chwila nieuwagi może grozić zgubieniem się dziecka w tłumie plażowiczów. Mimo tego podobne sytuacje wciąż się zdarzają. Miasto Sopot znalazło rozwiązanie, które pomaga szybko odnaleźć opiekunów malucha, który się zgubił. To specjalna opaska ratunkowa. Wyjaśniamy, gdzie możesz ją zdobyć oraz jak działa.

Jak nie zgubić dziecka na plaży?

Oczywiście najlepiej byłoby nie tracić dziecka z oczu przez cały pobyt na plaży, ale nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego powinieneś ustalić z nim zasady plażowania. Powiedz maluchowi, że nie może oddalać się bez pozwolenia i zawsze musi znajdować się w zasięgu twojego wzroku. Wskaż dziecku punkt orientacyjny, dzięki któremu łatwo cię znajdzie, kiedy straci orientację. Pomyśl o tym już na etapie wybierania miejsca do rozłożenia koca. Stawiaj na lokalizacje, przy których znajdują się jakieś charakterystyczne punkty, np. wieża ratownika, zjeżdżalnia czy wyróżniające się ciekawym kształtem drzewo. Poinformuj dziecko, że w razie kłopotów zawsze może poprosić o pomoc ratownika. Przypnij dziecku identyfikator z twoimi danymi kontaktowymi. Kiedy się zgubi, osoby chcące mu pomóc będą wiedziały, do kogo zadzwonić. Jeśli spędzasz urlop w Sopocie, alternatywą dla tego rozwiązania jest opaska ratunkowa, którą dostaniesz bezpłatnie w kilku miejscach na terenie miasta.

Opaska ratunkowa przydaje się, kiedy dziecko zgubi się w tłumie. Fot. Freepik
Opaska ratunkowa przydaje się, kiedy dziecko zgubi się w tłumie. Fot. Freepik

Jedziesz do Sopotu? Opaska ratunkowa czeka!

Opaski, na których rodzice mogli wpisywać swoje numery telefonów, by łatwiej było ich namierzyć, gdy dziecko się zgubi, wykorzystywano w Sopocie już od 15 lat. Od tego roku zmieniono je na bardziej nowoczesne, wykorzystujące system RFID. Pozwala on zakodować w opasce ratunkowej numer telefonu opiekuna. Kiedy ktoś zobaczy zagubione dziecko z taką opaską, musi jedynie przyłożyć do niej swój telefon. Dzięki systemowi NFC, który ma już większość smartfonów, urządzenie odczyta z opaski numer telefonu rodzica. Każda opaska ratunkowa jest aktywna przez 72 godziny. Po upływie tego czasu można ponownie ją zakodować lub wymienić na nową. Co ważne, można je zakładać nie tylko dzieciom. To dobre rozwiązanie również dla seniorów, którzy czasem tracą orientację w tłumie, a nie korzystają z telefonów komórkowych. Opaski można pobrać w kilku punktach na terenie Sopotu:

  • w Informacji Turystycznej,
  • w restauracjach przy plaży,
  • u ratowników.

Co zrobić, kiedy dziecko się zgubi?

Nawet jeśli twoje dziecko ma na ręce opaskę ratunkową lub identyfikator z numerem telefonu, powinieneś wiedzieć, co robić, kiedy zdarzy mu się oddalić.

  • Jeśli dziecko ma opaskę lub identyfikator, miej pod ręką telefon. W każdej chwili ktoś może zadzwonić i wskazać miejsce, w którym znajduje się zagubiony maluch.
  • Zapytaj osoby plażujące w okolicy, czy nie widziały samotnie przemieszczającego się dziecka. Być może ktoś je zauważył i wskaże kierunek, w którym się oddaliło.
  • Poinformuj ratownika, że dziecko zniknęło. Będzie mógł przekazać tę informację swoim kolegom, a także nadać komunikat przez megafon.
  • Jeśli dziecko szybko się nie odnajdzie, zgłoś zaginięcie policji. Przygotuj się na podanie jego rysopisu, łącznie z opisem stroju, w którym było na plaży. Funkcjonariusze będą oczekiwali również informacji o tym, kiedy i w którym miejscu ostatnio widziałeś malucha.
  • Pozostań na miejscu, w którym widziałeś dziecko po raz ostatni. Jeśli próbuje wrócić, będzie mu łatwiej cię znaleźć.