PoradyLajfhakiOpieka nad psem stresuje bardziej, niż relacja z partnerem? Ankietowani zabrali głos

Opieka nad psem stresuje bardziej, niż relacja z partnerem? Ankietowani zabrali głos

stresująca opieka nad psem, fot. Getty Images
stresująca opieka nad psem, fot. Getty Images
06.10.2023 12:42, aktualizacja: 06.10.2023 13:42

Dla wielu właścicieli ich zwierzaki są jak dzieci. I nic w tym dziwnego, bo tworzymy z nimi szczególną więź. Kiedy pupile chorują lub nie czują się zbyt dobrze, wywołuje to niemalże "zawał serca". Okazuje się, że bardziej jest stresująca opieka nad psem, niż nad dzieckiem

Posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Zdarzyć się może, że psu coś się stanie, może uszkodzić sobie łapę, złapać kleszcza lub zachorować. Oto, co mówią badania o wpływie takiego stresu na człowieka. Wyniki mocno zaskakują!

Stresująca opieka nad psem - co mówią badania?

W ostatnim czasie badacze wzięli na tapet to, jakie jest podejście właścicieli psów do opieki nad pupilami. W ankiecie wskazali porównanie do innych ich relacji życiowych. Wzięli też pod uwagę podejście do przemijania czasu, czyli starości. Ankietowanych było aż 2000! Wyniki badania naprawdę robią wrażenie i pokazują, że więź z psem jest jedyna w swoim rodzaju. Nie da się jej porównać do żadnej innej. W 42% odpowiedzi opieka nad psiakiem bardziej stresuje ich opiekunów od relacji z partnerem (37%) lub opieką nad dzieckiem (30 proc.)! Mało tego, nawet 65% z nich odpowiedziało, że myśli o starzeniu się swojego psa i ma w związku z tym same obawy. Do najważniejszych z nich zaliczają się choroby serca, zatrucia. 68% ankietowanych potwierdziło też, że obserwacja starzenia się psa jest dla nich mocno bolesna. Zaś dla 62% właścicieli odejście pupila byłaby większym cierpieniem, niż utrata pieniędzy.

Obraz

Co jeszcze zbadano?

Odkryto również, że osoby, które brały udział w ankiecie i dorastały wraz z psem, którego już nie ma - myślą o nim nawet trzy razy w tygodniu! I 180 razy w roku! W badaniu wskazali też swoje ulubione wspomnienia związane z psiakiem i nawet 80% z nich płakało przypominając sobie to. Co więcej, 61% ankietowanych potwierdziło, że psiak pocieszał ich w złych chwilach. W 73% zwierzak stawał w ich obronie. Co więcej, śmierć psa jest dla nich porównywalnie bolesna, jak odejście człowieka. Aż 90% badanych wskazało, że śmierć obecnie posiadanego psa jest dla nich czymś niewyobrażalnie trudnym. Te badania potwierdzają, jak bardzo wyjątkowe są relacje z naszymi pupilami.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także