Opieka nad psem stresuje bardziej, niż relacja z partnerem? Ankietowani zabrali głos
Dla wielu właścicieli ich zwierzaki są jak dzieci. I nic w tym dziwnego, bo tworzymy z nimi szczególną więź. Kiedy pupile chorują lub nie czują się zbyt dobrze, wywołuje to niemalże "zawał serca". Okazuje się, że bardziej jest stresująca opieka nad psem, niż nad dzieckiem
06.10.2023 | aktual.: 06.10.2023 13:42
Posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa, ale również obowiązki. Zdarzyć się może, że psu coś się stanie, może uszkodzić sobie łapę, złapać kleszcza lub zachorować. Oto, co mówią badania o wpływie takiego stresu na człowieka. Wyniki mocno zaskakują!
Stresująca opieka nad psem - co mówią badania?
W ostatnim czasie badacze wzięli na tapet to, jakie jest podejście właścicieli psów do opieki nad pupilami. W ankiecie wskazali porównanie do innych ich relacji życiowych. Wzięli też pod uwagę podejście do przemijania czasu, czyli starości. Ankietowanych było aż 2000! Wyniki badania naprawdę robią wrażenie i pokazują, że więź z psem jest jedyna w swoim rodzaju. Nie da się jej porównać do żadnej innej. W 42% odpowiedzi opieka nad psiakiem bardziej stresuje ich opiekunów od relacji z partnerem (37%) lub opieką nad dzieckiem (30 proc.)! Mało tego, nawet 65% z nich odpowiedziało, że myśli o starzeniu się swojego psa i ma w związku z tym same obawy. Do najważniejszych z nich zaliczają się choroby serca, zatrucia. 68% ankietowanych potwierdziło też, że obserwacja starzenia się psa jest dla nich mocno bolesna. Zaś dla 62% właścicieli odejście pupila byłaby większym cierpieniem, niż utrata pieniędzy.
Co jeszcze zbadano?
Odkryto również, że osoby, które brały udział w ankiecie i dorastały wraz z psem, którego już nie ma - myślą o nim nawet trzy razy w tygodniu! I 180 razy w roku! W badaniu wskazali też swoje ulubione wspomnienia związane z psiakiem i nawet 80% z nich płakało przypominając sobie to. Co więcej, 61% ankietowanych potwierdziło, że psiak pocieszał ich w złych chwilach. W 73% zwierzak stawał w ich obronie. Co więcej, śmierć psa jest dla nich porównywalnie bolesna, jak odejście człowieka. Aż 90% badanych wskazało, że śmierć obecnie posiadanego psa jest dla nich czymś niewyobrażalnie trudnym. Te badania potwierdzają, jak bardzo wyjątkowe są relacje z naszymi pupilami.