PoradyOprysk z czosnku na pomidory jest stosowany od wielu pokoleń. Zwalcza mszyce i chroni przed zarazą ziemniaczaną

Oprysk z czosnku na pomidory jest stosowany od wielu pokoleń. Zwalcza mszyce i chroni przed zarazą ziemniaczaną

oprysk z czosnku na pomidory fot. freepik
oprysk z czosnku na pomidory fot. freepik
Manuel

26.05.2023 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomidory są niestety dość chorowitymi warzywami, a do tego często atakują je różne szkodniki. Dlatego warto je w jakiś sposób zabezpieczyć. Świetnie sprawdza się tutaj oprysk z czosnku na pomidory.

Pomidory można zabezpieczyć różnego typu specjalistycznymi opryskami, ale jeśli nie masz dużej uprawy, to warto sięgnąć po naturalne, domowe rozwiązania. Czosnek bardzo dobrze się sprawdza w ochronie wielu warzyw i kwiatów  i warto go w tym celu wykorzystywać.

Jak przygotować oprysk z czosnku na pomidory?

Taki oprysk można zrobić na dwa różniące się nieco między sobą sposoby - możesz posłużyć się wywarem albo wyciągiem. Pokażemy ci obydwa podejścia:

Przygotowanie oprysku z wywaru z czosnku

Do sporządzenia wywaru będziesz potrzebował mniej więcej 20 przeciętnej wielkości ząbków czosnku. Obierz je wszystkie z łusek, a następnie przetrzyj je przez praskę. Gdy już to zrobisz, rozgnieć pozostałe większe fragmenty widelcem lub podobnym narzędziem. Całość czosnku wrzuć do średniej wielkości pojemnika i zalej jednym litrem wody. Następnie odstaw sporządzony roztwór gdzieś na bok, na 24 godziny. Po tym czasie zagotuj swoją miksturę, następnie daj jej chwilę na ostygnięcie i przecedź ją przez sitko. Płyn, który otrzymasz, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj go na swoje pomidory. Przygotowany oprysk możesz używać przez dwa miesiące od jego sporządzenia.

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik
oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik

Oprysk z wyciągu z czosnku

Przygotowanie wyciągu jest bardzo podobne, różni się przede wszystkim tym, że pomija się proces gotowania. Także tutaj przygotuj sobie 20 ząbków czosnku. Obierz je wszystkie, a następnie przetrzyj je przez praskę. Gdy już to zrobisz, rozgnieć pozostałe większe fragmenty widelcem lub podobnym narzędziem. Całość czosnku wrzuć do średniej wielkości pojemnika i zalej jednym litrem wody. Następnie odstaw sporządzony roztwór gdzieś na bok, na 24 godziny. Po tym czasie przecedź swoją miksturę przez sitko. Płyn, który otrzymasz, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj go na swoje pomidory. Oprysku czosnkowego zrobionego na bazie wyciągu lepiej jest nie przechowywać zbyt długo i od razu go w całości wykorzystać.

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik
oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także