Ucinam kwiatostany i robię oprysk. Jest bezkonkurencyjny na szkodniki

Krwawnik to roślina, którą można spotkać dosłownie wszędzie. Zauważysz ją na łąkach, ugorach, a także pastwiskach. W końcu to chwast samosiewny. Można z niego przygotować remedium na szkodniki. Oto przepis na to, jak zrobić samodzielnie oprysk z krwawnika.

oprysk z krwawnika, fot. Getty Images
oprysk z krwawnika, fot. Getty Images

Krwawnik to chwast, którego wcale nie trzeba się pozbywać. Przyda się do walki z mszycami, które w okresie letnim żerują na naszych roślina. Dowiedz się, jak zrobić użytek z tej byliny.

Jak wygląda krwawnik?

To bardzo przydatna roślina, chociaż ogrodnicy traktują ją jak chwast. Z jego wyciągu możesz wykonać wiele preparatów przeciwko szkodnikom. Jak wygląda krwawnik? To bylina, która może dorosnąć nawet do 70 cm wysokości. Posiada wyróżniające się baldachy, które mogą mieć barwę różową lub białą. Mało tego, krwawnik błyskawicznie się rozprzestrzenia i rozrasta. Do zrobienia wspomnianego oprysku na szkodniki, będą potrzebne pędy z kwiatostanami, które zbierzesz od czerwca do września. Jeśli zdarzy się, że zbierzesz ich za dużo, to wysusz fragmenty rośliny w suchym i przewiewnym miejscu. Przydadzą ci się wiosną. Oprysk z krwawnika zadziała na wiele drzew owocowych.

Obraz

Jak przygotować oprysk z krwawnika?

Przede wszystkim zastosujesz ten domowy preparat:

  • przeciwko kędzierzawości liści drzew brzoskwiniowych,
  • na drzewa pestkowe przeciwko brunatnej zgniliźnie,
  • przeciwko plamistości liści drzew pestkowych (wiśnie oraz czereśnie),
  • na rośliny porażone mączniakiem prawdziwym (wtedy oprysk rób zaraz po zauważeniu objawów i powtarzaj co 7 dni przez trzy tygodnie).

Oto instrukcja, jak wykonać domowy oprysk z krwawnika:

  • przygotuj 1 kg krwawnika świeżego lub 100g jego suszu,
  • weź 10 litrów wody - najlepiej deszczówki,
  • zalej krwawnik wodą i odczekaj dobę,
  • po tym czasie miksturę przecedź,
  • następnie rozcieńcz roztwór w proporcji 1:10,
  • stosuj bezpośrednio na rośliny.

Możesz też z krwawnika zrobić napar. W tym celu 300 g świeżego ziela lub 50 g suszonego zalej dwoma litrami wrzącej wody. Naczynie z miksturą przykryj i ostudź. Napar nie może być przechowywany, bo psuje się prawie od razu. Dlatego cały preparat wykorzystaj w ciągu jednego dnia. Opcjonalnie dodaj do niego mydło potasowe i stosuj jako oprysk w przeciwko mszycom, miodówkom, młodym gąsienicom, larwom pluskwiaków, przędziorkom i wciornastkom.

Achillea millefolium
Achillea millefolium