Gotuj przez 5 minut i spryskaj czereśnie wiosną. Zwalczysz choroby i szkodniki

Wykonaj domowy oprysk na czereśnie i zabezpiecz swoje drzewka przed inwazją szkodników. Ten prosty zabieg sprawi także, że uzyskasz obfitsze plony.

domowy oprysk na czereśnie fot. freepik
domowy oprysk na czereśnie fot. freepik

Czereśnie to pyszne i soczyste owoce. Niektórzy sami uprawiają te drzewka w swoich sadach i ogrodach. Jednak one mogą paść ofiarą pasożytujących owadów oraz chorób. Aby temu zapobiec, konieczne jest wykonanie oprysków. Czy wiesz, kiedy trzeba je przeprowadzić?

Czym opryskiwać czereśnie?

W tym przypadku możesz sięgnąć po dwojakie preparaty. Na sklepowych półkach znajdziesz całą gamę środków ochrony roślin przeznaczonych właśnie do roślin sadowniczych. Wystarczy tylko kupić odpowiedni specyfik, przeczytać załączoną ulotkę i rozpocząć oprysk. Jednak jeśli nie chcesz wprowadzać chemii do swojego ogrodu i propagujesz ekologiczny styl życia, to postaw na naturalne opryski. Pierwszą grupą ekologicznych oprysków są te na bazie olejów (parafinowy i rydzowy). One sprawiają, że na liściach rośliny tworzy się woskowa powłoka, która łapie szkodniki w pułapkę. Nie wpływa negatywnie na drzewka, a sprawia, że insekty duszą się pod nią. Takie opryski wykonujemy od końcówki lutego do połowy marca. Na 100 ml oleju użyj 5-6 litrów wody, najlepiej deszczówki. Wymieszaj i pryskaj drzewka, jeśli nie ma na nich jeszcze liści.

Natomiast kiedy na drzewkach rozwinęły się pierwsze liście, to możesz zacząć wykonywać opryski preparatami roślinnymi. W tym celu sporządź odwar z pokrzywy, skrzypu polnego (zapobiega rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych), mniszka lekarskiego, cebuli, czosnku (zwalcza mszyce) czy krwawnika pospolitego (powstrzymuje rozwój mączniaka). Zalej wybrany produkt letnią wodą i gotuj pod przykryciem od 5 do 30 minut. Po ostygnięciu odwaru, możesz wykonać oprysk.

oprysk na czereśnie, fot. gettyimages
oprysk na czereśnie, fot. gettyimages

Kiedy przeprowadzać opryski?

Najgroźniejszym insektem atakującym czereśnie jest nasionnica trzęsniówka. Ta muchówka składa jaja w miąższu owoców, a jej larwy żerują tuż pod skórką. Aby uniknąć plagi tego szkodnika, to już po zakwitnięciu drzewek wykonaj oprysk odpowiednim preparatem (np. Decis, Mospilan). Czereśnie atakują również mszyce czereśniowe. One żywią się sokiem z pędów oraz liści i widocznie wyhamowują wzrost drzewek. W związku z tym jeszcze przed kwitnieniem czereśni przeprowadź oprysk środkiem owadobójczym. Zrób to też wtedy, kiedy spostrzeżesz, że mszyce zadomowiły się na młodych pędach. Oczywiście odpowiednie opryski zwalczą też wszelkie choroby grzybowe oraz bakteryjne.

oprysk na czereśnie, fot. gettyimages
oprysk na czereśnie, fot. gettyimages