PoradyWrzuć orzechy do pralki, a zapomnisz o proszku i innej chemii! To naturalny środek piorący

Wrzuć orzechy do pralki, a zapomnisz o proszku i innej chemii! To naturalny środek piorący

orzechy piorące, fot. Freepik
orzechy piorące, fot. Freepik
07.06.2023 14:29

Rosną na drzewach i mają wiele leczniczych właściwości. Doskonale nadają się jednak również do prania! Orzechy piorące to przyrodnicza ciekawostka, która wiele osób wprawia w osłupienie. Podpowiadamy, jak używać ich do usuwania brudu z ubrań.

Orzechy piorące wywodzą się z terenów położonych w Indiach, u podnóża Himalajów. Obecnie rosną również Chinach, południowej Azji, a także obu Amerykach. Są spokrewnione z liczi i już w starożytności były wykorzystywane jako środek leczniczy, a także czyszczący. Jeśli szukasz naturalnego detergentu do prania, orzechy piorące będą doskonałym wyborem! W końcu ich skuteczność potwierdzono już wiele wieków temu.

Na czym polega fenomen orzechów piorących?

Swoją skuteczność w usuwaniu brudu orzechy piorące zawdzięczają zawartym w nich saponinom. To związki z rodziny glikozydów, które wiele roślin wytwarza, by chronić się przed patogenami. Saponiny mają zdolność do zmniejszania napięcia powierzchniowego wody. W praktyce oznacza to, że wytwarzają pianę (nieco mniej intensywną niż w przypadku mydła), która pozwala usunąć zabrudzenia.

Orzechy piorące to naturalny środek piorący. Fot. Freepik
Orzechy piorące to naturalny środek piorący. Fot. Freepik

Jak wykorzystać orzechy piorące do prania?

Do prania wykorzystuje się same łupiny orzechów piorących. Zastosowanie ich w pralce jest bardzo proste.

  • Na jedno pranie należy przeznaczyć 5-6 sztuk orzechów. Konieczne jest umieszczenie skorupek w materiałowym woreczku. Często orzechy są sprzedawane ze specjalnymi torebkami z lnu lub muślinu, ale z powodzeniem możesz wykorzystać również woreczek do prania bielizny lub starą skarpetkę (musisz ją związać, by łupiny nie wypadły).
  • Tak zabezpieczone skorupki wrzuć do bębna z praniem. Po zakończeniu procesu wyjmij je i wysusz.
  • Możesz używać tych samych orzechów wielokrotnie, dopóki nie staną się miękkie i szare (to znak, że straciły moc piorącą).
  • Orzechy możesz stosować do każdego prania, ale najlepiej sprawdzają się w wysokich temperaturach (najlepiej uwalniają się w nich saponiny).
  • Do prania bardzo brudnych rzeczy warto wykorzystać świeże, nieużywane wcześniej skorupy.
  • Do białego prania możesz dodać 1/4 szklanki sody oczyszczonej. To naturalny zamiennik wybielaczy.
  • Orzechy piorące nie pozostawiają na ubraniach zapachu (choć same mają podobną do ananasa woń). Jeśli chcesz, by pranie ładnie pachniało, dodaj do woreczka ze skorupami parę kropelek olejku eterycznego.

Jak jeszcze można wykorzystać orzechy piorące w domu?

Orzechy piorące mają w domu jeszcze kilka zastosowań. Skorupki z 12 orzechów gotuj przez 10 minut w 1/2 l wody. Tak przygotowany preparat możesz stosować jako mydło lub szampon (jeśli masz problemy z łupieżem, pozostaw go na głowie przez 5 minut). Tego prostego preparatu możesz używać także do mycia naczyń, a także owoców i warzyw. Roztwór na bazie orzechów piorących sprawdzi się również jako domowy oprysk dla roślin zaatakowanych przez mszyce, przędziorki lub białe muszki.

Orzechy piorące były stosowane już w starożytności. Fot. Freepik
Orzechy piorące były stosowane już w starożytności. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także