Ten nawóz do hortensji zrobisz w mniej niż minutę. Rośliny na pewno ci się odwdzięczą

Nawóz do hortensji, fot. Gettyimages
Nawóz do hortensji, fot. Gettyimages

28.04.2023 16:15, aktual.: 28.04.2023 19:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób nawóz do hortensji i w tym roku ciesz się pięknymi oraz bujnymi kwiatami w swoim ogrodzie. Zdziwisz się, jak szybko można wykonać domową odżywkę.

Hortensja to dość niski krzew, który zachwyca wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami. Znanych jest 78 gatunków tej rośliny, która przybyła do Europy z południowo-wschodniej Azji. W uprawie ogrodowej krzewy osiągają ok. 1,5 metra wysokości. Ich dużym atutem jest to, że kwitną od początku lata, aż do samych przymrozków. Wytwarzają kwiaty w kolorze błękitu, różu oraz bieli.

Czym nawozić hortensje?

Patent jest niezwykle prosty. Po zjedzeniu banana nie wyrzucaj jego skórki. Dobrze są wymyj i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie przy krzewie hortensji wykop dołek i wrzuć do niego bananową skórę. Uważaj tylko, aby podczas prac nie uszkodzić korzeni rośliny. Później skórkę przykryj ziemią i gotowe. Banany są bogate w fosfor i potas. Te składniki dostaną się do gleby i dodatkowo ją zasilą, a skorzystają na tym właśnie hortensje. Taka odżywka pobudzi je do wzrostu oraz kwitnienia.

Nawóz do hortensji, fot. gettyimages
Nawóz do hortensji, fot. gettyimages

Jakie warunki lubi hortensja?

Aby twoje krzewy ładnie rosły, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Hortensjateż ma swoje wymagania.

  • Preferuje ciepłe i półcieniste stanowiska, ale w słońcu również będzie dobrze rosła.
  • Potrzebuje koniecznie miejsca osłoniętego od wiatru. W związku w tym krzewy możesz posadzić nieopodal żywopłotu, przy ścianie czy pod wysokimi drzewami.
  • Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna oraz lekko kwaśna. Zadbaj o to, aby jej odczyn pH oscylował wokół wartości 4,5-6,0. Kiedy stanie się zbyt wysoki, to rośliny stracą zieloną barwę, a ich liście staną się żółtawe.
  • Pamiętaj, że hortensje lubią stale wilgotną glebę. Miej to na uwadze podczas podlewania.
  • Już wiosną zacznij nawozić krzewy. Do tego celu wybierz kompost, wieloskładnikowy nawóz mineralny (nie powinien zawierać dużo wapnia), obornik czy właśnie bananowe skórki. Odżywianie hortensji prowadź aż do końca lipca. To właśnie wtedy zaczyna przechodzić w stan spoczynku.
  • Hortensje lubią też towarzystwo wybranych roślin. Najlepsze będzie dla nich sąsiedztwo róż, azalii, różaneczników czy iglaków.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także