Oto co zrobić, kiedy pelargonie zaczynają wybudzać się z zimowego snu

Jak wybudzić pelargonie fot. freepik
Jak wybudzić pelargonie fot. freepik

01.03.2023 11:21, aktual.: 07.03.2023 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dowiedz się, jak wybudzić pelargonie z zimowego snu i pobudzić je do kwitnienia w nowym sezonie. To nie są rośliny jednoroczne i spokojnie mogą przetrwać zimę w określonych warunkach.

Pelargonie to niekwestionowane królowe balkonów. Pięknie kwitną całe lato i stanowią ozdobę domów oraz mieszkań. Są roślinami wieloletnimi i spokojnie możesz je przetrzymać do przyszłego sezonu. O patencie na zimowanie pelargonii już pisaliśmy.

jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik

Kiedy należy wybudzić pelargonie z zimowego snu?

Już w styczniu i lutym zacznij uważnie przyglądać się swoim zimującym pelargoniom. One same zaczną reagować na coraz dłuży dzień i większą ilość światła słonecznego. Wówczas zwykle samoczynnie wypuszczają już nowe pędy.

Jak przygotować pelargonie do wiosny?

Kiedy Twoje rośliny już same się zaktywizowały, to koniecznie obejrzyj każdą z nich. Sprawdź, czy na liściach nie ma mszyc, przędziorków czy innych szkodników. Jeżeli tak by się przydarzyło, to musisz koniecznie zastosować oprysk, który zlikwiduje nieproszonych gości. Kolejny krok to usunięcie suchych liści oraz pędów.

Następnie należy przystąpić do przycinania roślin. Jeżeli pelargonie sadzisz w skrzynkach, to warto dość mocno skrócić pędy (o 4-5 pąków, z których rozwiną się liście). Z tych obciętych pędów możesz wyhodować nowe sadzonki. Natomiast jeśli pelargonie chcesz uprawiać w gruncie, to pędy skróć trochę mniej.

jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik

Jak sadzić pelargonie?

Przygotuj skrzynki lub doniczki i wypełnij je świeżą ziemią uniwersalną z dodatkiem perlitu. Dzięki temu będzie bardziej przepuszczalna. Następnie wyjmij pelargonie ze starych doniczek i dobrze usuń całą ziemię z korzeni (jeśli są przerośnięte, to możesz je nieco przyciąć). Na koniec wsadź kwiaty do nowych doniczek czy skrzynek. Początkowo wstrzymaj się z nawożeniem. Dopiero po ok. 2 miesiącach zastosuj pierwszą odżywkę (ale tylko połowę zalecanej dawki).

Gdzie trzymać pelargonie?

Pelargonie ustaw w jasnym oraz widnym miejscu. Tylko uważaj, żeby nie padały na nie bezpośrednie promienie słońca. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Rośliny wynieś na dwór lub posadź do gruntu dopiero po 15 maja. Wówczas będziesz mieć pewność, że nocą nie wystąpią już przymrozki.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także