Oto dlaczego każdy ludzik LEGO ma dziurę w głowie. Rozwiązanie zagadki z dzieciństwa
Wiele zabawek, których używają na co dzień nasze dzieci, skrywa swoje tajemnice. Jedną z nich jest dziurka w klockach LEGO. Zastanawiałeś się, czemu wszystkie minifigurki mają ją na czubku głowy? Jest ku temu bardzo ważny powód.
18.08.2023 15:24
LEGO to od dziesięcioleci jedna z najpopularniejszych zabawek. My się nimi bawiliśmy, a teraz robią to nasze dzieci. Być może już jako kilkulatek zastanawiałeś się, po co jest dziurka w głowie ludzika LEGO. Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi, spieszymy z wyjaśnieniem. Zabawkowy gigant stosuje ją nie bez powodu.
Tajemnicza dziurka w klockach LEGO
Niektórzy nie zwracają na nią uwagi, a inni od lat zastanawiają się, jaką rolę odgrywa. Dziurka w klockach LEGO, a konkretnie w maleńkiej, żółtej głowie każdego ludzika, to zagadka, którą próbuje rozwiązać wielu fanów marki. Otwór znajduje się dokładnie na szczycie głowy — tam, gdzie noworodki mają ciemiączko przednie. Jest podzielona na trzy części i otoczona wystającym obrzeżem. Wiele osób sądzi, że dziurka ma ułatwiać zabawę, np. usprawniając zakładanie główki na korpus ludzika LEGO lub przymocowanie do niej innych elementów takich jak nakrycia głowy czy włosy. To ostatnie umożliwia otaczający dziurkę rant, ale sama dziurka nie ma tu do odegrania żadnej roli. Po co więc firma stosuje ją od wielu dziesięcioleci? Rozwiązanie zagadki jest proste, ale niezwykle imponujące.
Dlaczego minifigurki LEGO mają dziurę na czubku głowy?
Rozwiązanie zagadki z dzieciństwa, która wiele osób męczy również w dorosłości, jest banalne. Dziurka w głowie ludzika LEGO ma poprawić bezpieczeństwo maluchów. Jak wiesz, główka ludzika jest bardzo mała. Istnieje spore ryzyko, że dziecko przypadkiem połknie ją w czasie zabawy (historia zna mnóstwo takich przypadków). W przypadku najmłodszych pociech taki wypadek może zakończyć się zablokowaniem klockiem gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli. Dzięki dziurce w głowie minifigurki, nawet jeśli klocek utknie w układzie oddechowym, dziecko nadal będzie mogło oddychać. Gdyby jej nie było, mogłoby się udusić, zanim ktoś udzieliłby mu specjalistycznej pomocy i wyciągnął klocek z gardła. Konstruktorzy LEGO najwyraźniej brali pod uwagę taki scenariusz, dlatego postanowili zapobiec tragicznym zdarzeniom. Właśnie dlatego powstała dziurka w klockach LEGO.