NewsyOto dlaczego miski WC robi się z białej ceramiki. Mało kto o tym wie

Oto dlaczego miski WC robi się z białej ceramiki. Mało kto o tym wie

Zastanawiałeś się, dlaczego toalety są ceramiczne? Jest przecież tyle innych materiałów, z których można by je produkować. Fakt wyboru akurat tego tworzywa można wyjaśnić na kilka sposobów.

Dlaczego toalety są ceramiczne? Fot. Freepik
Dlaczego toalety są ceramiczne? Fot. Freepik

29.07.2023 15:50

Sedesy są wytwarzane z różnych materiałów, m.in. z porcelany, tworzyw sztucznych oraz kamieni naturalnych. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest jednak ceramika (porcelit). Nie ma w tym przypadku. Wyjaśniamy, dlaczego toalety najczęściej są ceramiczne.

Dlaczego toalety są ceramiczne?

Sedes jest jednym z elementów, które wymieniamy niezwykle rzadko. Zdarza się, że po zamontowaniu służy w tej samej łazience przez kilkadziesiąt lat. Niektórzy nie wymieniają go nigdy. Właśnie dlatego musi być wykonany z materiału, który jest wytrzymały i odporny na zarysowania, stłuczenia, a także działanie chemicznych środków czyszczących. Równie ważne jest to, by tworzywo, z którego jest zrobiona muszla, dobrze znosiła częsty kontakt z wodą. Ceramika spełnia obydwa te warunki. Toaleta wykonana z tego materiału nie niszczy się, a także nie pokrywa rdzą. Jedynym problemem pozostaje czyszczenie. Porcelit, jak każdy inny materiał, nie jest odporny na brud, a na białej powierzchni widać go bardzo wyraźnie. Ogromną zaletą tego tworzywa jest jednak to, że stosunkowo łatwo je wyszorować.

Co daje biały kolor toalety?

Kolor biały jest kojarzony z niewinnością i czystością. To jednak tylko częściowo tłumaczy, dlaczego wykorzystuje się go w toalecie. Biały kolor ceramiki pozwala łatwiej dostrzec brud. Jednocześnie mobilizuje nas do sprzątania. Prawdopodobnie ty również na widok choćby najmniejszej plamki, szpecącej nieskazitelnie białą powierzchnię muszki, masz ochotę od razu posprzątać. Co ważne, ceramika jest materiałem, który stosunkowo łatwo doprowadzić do porządku. Nie trzeba korzystać z drogich, chemicznych preparatów. Z kamieniem i osadem znakomicie poradzą sobie naturalne, domowe środki.

Dlaczego toalety są ceramiczne? Fot. Getty Images
Dlaczego toalety są ceramiczne? Fot. Getty Images

Jak utrzymać toaletę w czystości?

Jak wspomnieliśmy, zaletą ceramiki jest to, że łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy zastosować kilka prostych patentów.

  • Wlej do muszli trochę octu i zostaw na noc. Rano wyczyść sedes szczotką, a usuniesz osad i inne zabrudzenia.
  • Posmaruj brudne miejsca pastą z kwasku cytrynowego lub octu oraz sody oczyszczonej. Dodaj do tej mieszanki odrobinę wody. Szybko pozbędziesz się osadu.
  • Na kamień w rurze odpływowej zastosuj tabletki do zmywarki, colę lub środek do czyszczenia protez. Umieść preparat w toalecie na noc, a rano wyczyść odpływ szczotką.