NewsyOto dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów. Powód cię zaskoczy

Oto dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów. Powód cię zaskoczy

dlaczego stewardesy siedzą tyłem do pasażerów fot. getty images
dlaczego stewardesy siedzą tyłem do pasażerów fot. getty images
Manuel

12.06.2023 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siedząc w samolocie, być może nieraz zastanawiałeś się, dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów. Przecież można by je posadzić tak jak wszystkich innych ludzi przodem w kierunku lotu samolotu. Dlaczego więc postąpiono inaczej?

Każdy, kto choć parę razy w życiu leciał samolotami, zauważył pewnie, że każdy najdrobniejszy szczegół jest podczas lotu starannie przemyślany i nic nie jest przypadkowe. Nic w tym dziwnego, bo nad każdym szczególikiem siedziało mnóstwo osób starających się wymyślić najlepsze możliwe rozwiązanie. Nie inaczej jest z powodami, dla których stewardesy siedzą tyłem do kierunku lotu samolotu.

Dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów?

Powody, dla których stewardesy siedzą tyłem do kierunku lotu samolotu, są tak naprawdę dwa. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo. Jednak nie twoje, tylko samych stewardes. Fotele ustawione tyłem do kierunku lotu są po prostu bardziej bezpieczne. Samolot może bowiem podczas startu, czy też lądowania, nagle zacząć gwałtownie hamować. Jeśli w takiej sytuacji siedzisz tyłem do kierunku lotu, to twoje ciało dużo lepiej je zniesie. Co innego, jeśli siedzisz przodem - wtedy, w skrajnych przypadkach, wrażenie mogą być bardzo niemiłe. Dlaczego więc fotele pasażerów nie są także zwrócone tyłem do kierunku lotu? Bo pomimo tego, że tak byłoby bezpieczniej, to jednak większość osób woli siedzieć przodem do kierunku lotu. Poza tym chroni to w pewnym stopniu osoby mające problemy z lataniem przed odczuwaniem mdłości czy zawrotów głowy. Kiedy siedzisz przodem, jest ci po prostu łatwiej tego typu przypadłości znieść.

dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów, fot. freepik
dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów, fot. freepik

"Mogę w czymś pomóc?"

Istnieje także drugi powód, dla którego stewardesy siedzą tyłem do kierunku lotu. Dzięki temu prostemu zabiegowi są w stanie widzieć to, co robią pasażerowie. W razie potrzeby mogą więc szybko interweniować, gdy tylko dostrzegą, że coś jest nie tak. Jest to szczególnie ważne podczas lądowania i startowania samolotu, wtedy podstawowym zadaniem stewardes jest upewnienie się, że wszystko przebiegnie dokładnie według ściśle określonych procedur. A jeśli już coś stanie się jakiemuś pasażerowi, to będą one w stanie bardzo szybko zareagować i poinformować pilotów o zaszłym na pokładzie incydencie.

dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów, fot. freepik
dlaczego stewardesy siedzą przodem do pasażerów, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także