PoradyLajfhakiOto dlaczego warto trzymać pieniądze w skarpecie. Seniorzy wiedzą co robią

Oto dlaczego warto trzymać pieniądze w skarpecie. Seniorzy wiedzą co robią

gotówka w domu, fot. Getty Images
gotówka w domu, fot. Getty Images
04.07.2023 17:40

Gotówka w domu przechowywana jest przez wiele osób - to domena głównie seniorów, którzy trzymają oszczędności w tzw. skarpecie. Okazuje się, że planowane są limity w płatności gotówkowej. Co to oznacza, dla tych, którzy unikają płacenia kartą?

Jedni preferują oszczędności trzymać w banku, inni w domu. Oba te sposoby, chociaż wydają się bezpieczne, nie są wolne od zagrożenia kradzieżą. Podpowiadamy, czy gotówka w domu to faktycznie dobry sposób przechowywania pieniędzy.

Jak przechowywać pieniądze w domu?

Od dawna mówi się o tym, że gotówka ma przejść do lamusa na rzecz płatności online. Zdania na ten temat są mocno podzielone. Jedni są za tym, aby wyeliminować pieniądze papierowe i monety z obiegu, inni zaś nie ufają płatnościom elektronicznym i wracają do gotówki. Zarówno jeden, jak i drugi sposób ma swoje wady i zalety.Pieniądze w portfelu przydają się, choćby w sytuacji zgubienia karty, czy awarii terminala. Co więcej w 2024 r. chciano wprowadzić nowy przepis obniżający limit transakcji gotówkowych (z 15 tys. do 8 tys.). Jednak finalnie Sejm się temu sprzeciwił. Okazuje się też, że pieniądze papierowe nie są w stanie do końca zostać wyparte przez płatności elektroniczne. Gotówka w domu przydaje się w chwili kryzysu czy wojny. Wtedy banknoty i cenne przedmioty nabierają na wartości.

Obraz

Kiedy warto mieć gotówkę w domu?

Jednak nie tylko potencjalny kryzys jest przemawia za tym, aby pieniądze przechowywać w zaciszu domowym. Argumentów jest o wiele więcej.

  • Zakupy u lokalnych dostawców

Gotówka w domu przydaje się, kiedy chcesz kupić świeże produkty u rolników. U nich raczej nie zapłacisz kartą.

  • Duża awaria prądu

W trakcie większej awarii prądu, raczej nie skorzystamy z płatności online - nie działają bliki, terminale płatnicze ani urządzenia, dzięki którym moglibyśmy zrobić przelew.

  • Problemy po stronie banku

W chwili, kiedy dochodzi do awarii bankomatów lub bankowych stron internetowych, to nie dostaniemy się do oszczędności na koncie. Dodatkowo awarii mogą też ulec aplikacje.

Dlatego lepiej być zapobiegliwym i trzymać gotówkę w domu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i poczucia bezradności, kiedy nagle zostaniemy bez pieniędzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także