PoradyLajfhakiOto do czego używam sody oczyszczonej w ogrodzie już od wielu lat

Oto do czego używam sody oczyszczonej w ogrodzie już od wielu lat

soda oczyszczona w ogrodzie fot. freepik / genialne
soda oczyszczona w ogrodzie fot. freepik / genialne
13.06.2023 08:56

Soda oczyszczona przyda się nie tylko do wypieków w kuchni lub do sprzątania domu, ale posiada o wiele więcej zastosowań. Sprawdź, jak soda oczyszczona w ogrodzie ułatwi jego uprawę.

Właściwości sody to nie tylko pochłanianie przykrych zapachów, czy odplamianie ubrań, ale też zwalczanie chwastów i odżywianie roślin. Dlatego warto sprawdzić, jak wykorzystywać ją poprawnie tak, aby przyczyniła się do dobrej kondycji ogrodu.

Soda oczyszczona w ogrodzie

  • Specyfik ten pomoże przede wszystkim zwalczyć wszystkie uporczywe chwasty. Do przygotowania takiej mieszanki trzeba pół opakowania sody oczyszczonej i wody, które po zmieszaniu wykorzystuje się w formie oprysku na zielsko. Można też rozsypać proszek w miejscach trudnodostępnych i polać go wrzątkiem, a z pewnością wypali wszystkie chwasty.
  • Soda oczyszczona pomaga w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybiczymi. Dlatego, jeśli w ogrodzie pojawiła się zaraza, to przygotuj roztwór z 4 łyżek sody w wiadrze wody i dodaj 5 ml szarego mydła, które oblepi liście warstwą ochronną. Ten domowy środek sprawi się także do usuwania mrówek, wystarczy zmieszać go z wrzątkiem i wlać go kopca. Jak również pozbędzie się gąsienic kapusty, kiedy zmieszasz go z mąką i posypiesz warzywa. Soda pomoże też na mszyce i przędziorki, jeśli dodasz do mieszanki mydła potasowego lub gliceryny.
  • Preparat warto stosować w formie nawozu np. do ogórków, ponieważ ochroni je przed grzybami i atakami mszyc, gąsienic oraz mączniaka. Warto dodać, że soda poprawia także smak warzywa, a przygotowanie odżywki polega na rozpuszczeniu 30 g sody oczyszczonej w 1 litrze ciepłej wody.
soda oczyszczona w ogrodzie fot. getty images
soda oczyszczona w ogrodzie fot. getty images

Pozostałe zastosowania sody oczyszczonej

  • Bardzo często gleba, w której chcemy posadzić roślinę, jest zbyt kwaśna. Dlatego z pomocą przychodzi soda oczyszczona, która szybko zmniejszy jej odczyn. Wystarczy posypać specyfikiem glebę.
  • Podczas przebywania na zewnątrz zdarzają się ukąszenia owadów, które będą mniej bolesne, jeśli posypiesz je sodą. Wtedy specyfik zmniejszy opuchliznę.
  • Soda przedłuża żywotność ciętych kwiatów w wazonie. Dlatego zawsze warto dosypać łyżeczkę proszku do wody.
  • Specyfik wsypany do ziemi lub doniczki poprawia kondycję pomidorów.
Close up photo of woman hands in pink gloves spraying plants leaves in greenhouse
Close up photo of woman hands in pink gloves spraying plants leaves in greenhouse
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także