Ten oprysk przygotuje nawet początkujący ogrodnik. Jest niezawodny w walce z mszycami
Szkodniki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie ogrodnikom i doszczętnie zniszczyć ich uprawy. Aby uniknąć takiej sytuacji, zastosuj oprysk z czarnego bzu. To prosty i skuteczny sposób m.in. na mszyce i przędziorki.
Czarny bez, nazywany również dzikim, możesz z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Natrafisz na niego również w lasach, na polach czy nieużytkach. Jest rośliną słynącą ze swoich leczniczych właściwości. Po odpowiedniej obróbce termicznej (bez niej jest trujący) doskonale sprawdza się m.in. w syropach oraz sokach stosowanych na przeziębienie. Właściwości czarnego bzu możesz wykorzystać również w ogrodzie, przygotowując oprysk na szkodniki. Taki preparat będzie nie tylko ekologiczny, ale również bezpieczny dla pożytecznych owadów zapylających.
Na jakie szkodniki pomoże oprysk?
Oprysk z czarnego bzu opiera się na wykorzystaniu olejków eterycznych, które sprawiają, że ogrodowe szkodniki szybko znikają. Dzięki temu prostemu preparatowi pozbędziesz się m.in. mszyc, które szybko się rozmnażają i atakują zarówno kwiaty, jak i rośliny uprawne. Czarny bez zlikwiduje przędziorki, których obecność rozpoznasz po charakterystycznej pajęczynce pozostawionej na spodzie liści. Oprysk odstraszy również gąsienice motyli, w tym bielinka kapustnika, który żeruje na kapuście, jarmużu, kalafiorze, brokule, rzodkiewce, kalarepie, rzepaku czy nasturcji.
Jak zrobić prosty oprysk z czarnego bzu?
Przygotowanie oprysku na bazie czarnego bzu jest bardzo proste.
- Zbierz 1 kg świeżych liści oraz kwiatów (możesz też wykorzystać 200 g suszonych).
- Rozdrobnij kwiaty oraz liście i umieść w plastikowym wiadrze.
- Zalej bez 10 l wody i umieść na 24 godziny w zacienionym miejscu.
- Po upływie wyznaczonego czasu przecedź preparat.
- Stosuj mieszankę po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.
- Zużyj od razu całą porcję oprysku. Preparatu nie należy przechowywać do późniejszego wykorzystania.
Jak zrobić nawóz z czarnego bzu w formie gnojówki?
Oprysk z czarnego bzu to tylko jeden ze sposobów wykorzystania tej rośliny w ogrodzie. Możesz z powodzeniem przygotować z niego nawóz w formie gnojówki. Również w tym przypadku 1 kg kwiatów oraz liści zalej 10 l wody. Odstaw mieszankę na ok. 2 tygodnie do sfermentowania. Następnie przecedź i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10. Stosuj do podlewania roślin na rabatkach oraz trawników. To doskonały sposób, by użyźnić ziemię. Nierozcieńczoną gnojówkę możesz wykorzystać do zwalczania kretów oraz nornic. Wystarczy wlać trochę preparatu do tuneli, by skutecznie je odstraszyć.