PoradyOto jak stosować popiół do nawożenia i ochrony roślin przed ślimakami

Oto jak stosować popiół do nawożenia i ochrony roślin przed ślimakami

popiół w ogrodzie fot. getty images
popiół w ogrodzie fot. getty images
Manuel
25.04.2023 20:00

Popiół, jaki pozostał po rozpaleniu grilla czy kominka można wykorzystać w ogrodzie. Ma on zarówno dużo składników odżywczych, które mogą wzmocnić pewne rośliny, jak i jest w stanie zabezpieczyć grządki przed niektórymi szkodnikami. Podpowiemy ci, do jakich roślin się nadaje, a do jakich nie.

Popiół, który wykorzystasz w ogrodzie, możesz zbierać właściwie przez cały rok. Z reguły wystarczy go przechowywać w plastikowych workach. Jest to darmowa, łatwo biodegradowalna odżywka, której jednak trzeba użyć z głową. Ten artykuł dostarczy ci odpowiedniej wiedzy, abyś mógł to zrobić.

Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Jest kilka efektywnych sposobów na to, jak to zrobić. Oto najważniejsze z nich:

Popiół jako nawóz do warzyw i kwiatów

Popiół zawiera zaskakująco wiele cennych składników odżywczych. W tym przede wszystkim potas, sód, fosfor, wapń, magnez, a także mniejsze ilości krzemu, żelaza, siarki, boru czy manganu i kilkunastu innych elementów. Sprzyja on rozwojowi roślin lubiących zasadową glebę, odżywiając je. To nie wszystko - poprawia też strukturę gleby i sprzyja rozwojowi mikroflory w niej. Możesz go stosować także dla poprawienia stanu trawnika, czy po to, aby zbyt kwasową glebę zmienić na bardziej zasadową, jeśli zamierzasz posadzić rośliny, które takową preferują. Natomiast unikaj nawożenia nim różaneczników, azalii, borówek, czy jakichkolwiek innych roślin preferujących kwaśne środowisko. Nawożąc popiołem swoje rośliny (glebę), staraj się oczywiście robić to w możliwie bezwietrzny dzień.

popiół w ogrodzie, fot. getty images
popiół w ogrodzie, fot. getty images

Popiół jako zabezpieczenie przed szkodnikami

Z popiołu w bardzo prosty sposób możesz zrobić "nieprzekraczalną" barierę, która zabezpieczy twoje grządki z warzywami lub kwiatami przed szkodnikami. Jest to banalnie prosty i skuteczny sposób. Wystarczy popiół rozsypać naokoło takich roślin czy całych grządek. Weź jednak pod uwagę, że wpłynie on na pH gleby, zmieniając ją na bardziej zasadową.

Okrywamy rośliny, zabezpieczając je przed zimnem

Na początku wiosny, gdy w nocy panują jeszcze niskie temperatury, które szkodzą wielu roślinom, warto je zabezpieczyć, okrywając czymś. Jedną z najtańszych opcji jest tutaj popiół. Może nie sprawdza się tutaj równie dobrze, jak agrowłóknina lub podobne środki, niemniej w większość wypadków całkowicie wystarcza.

popiół w ogrodzie, fot. getty images
popiół w ogrodzie, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także