Oto jak ziemią okrzemkową chronić ogród przed kleszczami, ślimakami oraz ćmą bukszpanową

ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages
ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages

25.04.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ziemia okrzemkowa w ogrodzie to doskonały patent na pozbycie się uciążliwych szkodników. Ona jest wręcz niezastąpiona i nie wyrządzi szkody roślinom.

Chyba jeszcze niewiele osób słyszało o ziemi okrzemkowej. A to wielka szkoda, gdyż ten specyfik ochroni Twój ogród przed inwazją kleszczy, ślimaków oraz ćmy bukszpanowej. Ziemia okrzemkowa inaczej zwana jest także diatomitem czy ziemią diatomitową. To w rzeczywistości skała, która zbudowana jest z pancerzy organizmów jednokomórkowych zwanych okrzemkami. W sprzedaży występuje pod postacią białego, żółtawego lub beżowego proszku. Jest porowata, lekka i trochę przypomina talk. Co więcej, możesz ją kupić w formie spożywczej oraz przemysłowej.

Jakie działanie ma ziemia okrzemkowa?

Ta niezwykła substancja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, zwierząt, a także roślin. Jednak skutecznie odstrasza kleszcze, mrówki, mszyce, ślimaki, gąsienice, przędziorki. Dodatkowo stanowi barierę ochronną wokół roślin. Insekty nie są w stanie jej sforsować i dzięki temu nie zniosą jaj. Ostre krawędzie fragmentów ziemi okrzemkowej uszkadzają pancerzyki i powłoki ciała niektórych owadów. W związku z tym ogrodowe szkodniki wolą jej unikać.

ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages
ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa jest bardzo prosta w stosowaniu i nie wymaga wykonywania jakichś specjalnych zabiegów. Po prostu posyp nią ziemię w ogrodzie i rozprowadź ją grabiami. Oczywiście możesz także rozsypać diatomit wokół warzyw (warto zrobić to również bezpośrednio po przeprowadzeniu siewu) czy roślin kwitnących. Jeżeli zauważysz, że na liściach pojawiły się szkodniki, to na górną część rośliny zaaplikuj ziemię okrzemkową. Wówczas insekty zostaną unieszkodliwione. Musisz jednak pamiętać, aby substancją nie posypywać kwiatów, gdyż w takim wypadku odstraszysz pszczoły.

ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages
ziemia okrzemkowa w ogrodzie, fot. gettyimages

Właściwości ziemi okrzemkowej

To środek insekto- oraz owadobójczy. Jest zdecydowanie lepszy niż chemiczne substancje przeznaczone do zwalczania szkodników. Dodatkowo nasyca glebę krzemem, który bardzo korzystnie wpływa na rośliny. On sprawia, że szczególnie ziemniaki, cebula oraz rośliny kapustne wydają znacznie większe plony. Co więcej, ziemia okrzemkowa sprawi, że rośliny uodparniają się na negatywne działanie czynników atmosferycznych i są bardziej odporne na choroby.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także