Oto kiedy podlewać warzywa w ogródku, by im nie szkodzić
Pielęgnacja roślin ma swoje zasady, których trzeba przestrzegać, aby nasze rośliny dobrze się rozwijały. Na początku drogi jako ogrodnik można popełnić wiele błędów. Podpowiadamy, kiedy podlewać warzywa i czym, aby dobrze je nawozić i zrobić to prawidłowo.
14.06.2023 20:25
Podlewanie roślin to nie taka błaha sprawa. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do przegnicia rośliny, zbyt rzadkie do jej wyschnięcia. Dlatego wyjaśniamy, kiedy należy to robić.
Jak dbać o domowy warzywnik?
Poza pieleniem i nawożeniem istotne w pielęgnacji domowego warzywnika jest też podlewanie. To ono wpływa na rozwój rośliny, dlatego warto, abyś wiedział, jak to robić prawidłowo. Konsekwencje zbyt obfitego lub rzadkiego podlewania mogą być opłakane. W efekcie zmarnujesz nie tylko plony, ale też pieniądze i czas. Dlatego lepiej tego uniknąć. Przykładowo moczenie naziemnych części roślin wpływa na pojawienie się patogenów chorobotwórczych, które również mogą zniszczyć rośliny, podobnie, jak źle dobrany nawóz, czy szkodniki. Nasza rada: podlewaj rośliny codziennie, ale tak, aby ich podłoże było lekko wilgotne, a nie zalane. Pamiętaj też, że szklarniowe i doniczkowe warzywa potrzebują częstszego podlewania niż te siane w glebie - nawet do 2 razy dziennie.
Jak często podlewać warzywa w ogrodzie?
Najważniejsze, co powinieneś wiedzieć to to, że częstotliwość podlewania warzyw zależy przede wszystkim od fazy rozwoju, w której obecnie się one znajdują. Jak to wygląda w praktyce? Bardziej wrażliwe na brak wody są siewki warzyw niż te, będące już w zaawansowanym rozwoju. Jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości wody, wtedy będą zamierać. Najlepiej podlewać je zraszaczem, aby ich nie przelać. Rozsady mają odporność na krótkotrwałą suszę, dzięki czemu wytrzymają, jeśli zdarzy ci się raz zapomnieć je podlać. Jednak nie podlewaj ich po liściach, bo oklapną i zwiędną.
Kiedy podlewać warzywa?
Wiele osób zastanawia się, kiedy podlewać warzywa? Czy lepiej robić to rano, czy wieczorem? Zapytaliśmy o to naszego znajomego ogrodnika i powiedział jasno, że obie pory są dobre, aby to robić, jednak zdecydowanie lepiej rano. W ciągu dnia nie podlewa się ogródka, kiedy jest wysoka temperatura. Dlaczego? Ponieważ może dojść do tzw. poparzenia roślin, a woda też szybciej wyparuje. Nawodnienie rano, pozwoli im przygotować się na procesy, które zachodzą w dzień, dzięki słońcu. Wieczorem zaś podlewa się ostatecznie, ponieważ w dłuższym okresie takie podlewanie może spowodować choroby grzybowe, a tych, jak wiadomo, lepiej jest unikać. To też dodatkowa zachęta dla szkodników, takich, jak ślimaki, które żerują w nocy i lubią wilgotne warunki.