Oto powód, dla którego właśnie teraz musisz przyjrzeć się swoim roślinom cebulowym

kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash
kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash

25.01.2023 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co zrobić, gdy kwiaty cebulowe rosną w środku zimy? Niektóre cebulki, gdy poczują tylko cieplejszą aurę, to od razu rozpoczynają wzrost.

Wiosenne kwiaty cebulowe zwykle wchodzą w okres wegetacyjny w marcu lub na początku kwietnia. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej rośliny (np. ciemierniki potrafią rozkwitnąć w styczniu). Natomiast jeżeli w środku zimy temperatura utrzymuje się powyżej zero stopni Celsjusza, to niektóre kwiaty zaczynają czuć wiosnę. Dla nich robi się wystraczająco ciepło i wchodzą w okres wegetacyjny. Jednak nie jest to najlepsza praktyka, gdyż kiedy znowu przychodzi mróz, to rośliny cebulowe mogą zwyczajnie zmarnieć.

kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash
kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash

Wczesne kiełkowanie roślin

Jeżeli zima nie jest ostra, a Ty w swoim ogrodzie masz przebiśniegi, irysy, krokusy, przylaszczki, sasanki czy ranniki zimowe, to uważnie je obserwuj. Rzeczą zupełnie naturalną jest, że one zaczynają kiełkować w lutym czy marcu. Nie musisz się martwić nawet wtedy, kiedy temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. Natomiast zacznij podejmować działania w momencie, gdy nadejście naprawdę mroźna aura (od -10 do -20 stopni Celsjusza).

Czym okrywać rośliny cebulowe?

Najlepszym zabezpieczeniem roślin cebulowych przed mrozem jest ich okrycie. Do tego celu wykorzystaj lekkie i przewiewne materiały. Dobrze nada się:

  • cienka agrowłóknina,
  • małe fragmenty słomy bądź siana,
  • kora drzew iglastych,
  • niewielkie gałązki iglaków,
  • falista tektura (w tym przypadku cały czas kontroluj jej stan i wymieniaj mokry egzemplarza na nowy; dzięki temu nie doprowadzisz do rozwoju pleśni),
  • wiadra, pojemniki, donice (wykorzystuj je tylko do okrywania roślin w godzinach nocnych).
kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash
kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, fot. Unsplash

Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

Aby Twoje krokusy czy przebiśniegi nie zakwitły za wcześnie, to wsadź je do gruntu w odpowiednim terminie. Najlepszy będzie do tego wrzesień lub październik. Dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, że cebule zaczną kiełkować jeszcze np. w listopadzie. Pamięta też, aby umieścić je gość głęboko w ziemi. To sprawi, iż słońce nie dotrze do nich zbyt szybko.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także