Oto powód, dla którego właśnie teraz musisz przyjrzeć się swoim roślinom cebulowym
Co zrobić, gdy kwiaty cebulowe rosną w środku zimy? Niektóre cebulki, gdy poczują tylko cieplejszą aurę, to od razu rozpoczynają wzrost.
25.01.2023 10:07
Wiosenne kwiaty cebulowe zwykle wchodzą w okres wegetacyjny w marcu lub na początku kwietnia. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej rośliny (np. ciemierniki potrafią rozkwitnąć w styczniu). Natomiast jeżeli w środku zimy temperatura utrzymuje się powyżej zero stopni Celsjusza, to niektóre kwiaty zaczynają czuć wiosnę. Dla nich robi się wystraczająco ciepło i wchodzą w okres wegetacyjny. Jednak nie jest to najlepsza praktyka, gdyż kiedy znowu przychodzi mróz, to rośliny cebulowe mogą zwyczajnie zmarnieć.
Wczesne kiełkowanie roślin
Jeżeli zima nie jest ostra, a Ty w swoim ogrodzie masz przebiśniegi, irysy, krokusy, przylaszczki, sasanki czy ranniki zimowe, to uważnie je obserwuj. Rzeczą zupełnie naturalną jest, że one zaczynają kiełkować w lutym czy marcu. Nie musisz się martwić nawet wtedy, kiedy temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. Natomiast zacznij podejmować działania w momencie, gdy nadejście naprawdę mroźna aura (od -10 do -20 stopni Celsjusza).
Czym okrywać rośliny cebulowe?
Najlepszym zabezpieczeniem roślin cebulowych przed mrozem jest ich okrycie. Do tego celu wykorzystaj lekkie i przewiewne materiały. Dobrze nada się:
- cienka agrowłóknina,
- małe fragmenty słomy bądź siana,
- kora drzew iglastych,
- niewielkie gałązki iglaków,
- falista tektura (w tym przypadku cały czas kontroluj jej stan i wymieniaj mokry egzemplarza na nowy; dzięki temu nie doprowadzisz do rozwoju pleśni),
- wiadra, pojemniki, donice (wykorzystuj je tylko do okrywania roślin w godzinach nocnych).
Kiedy sadzić rośliny cebulowe?
Aby Twoje krokusy czy przebiśniegi nie zakwitły za wcześnie, to wsadź je do gruntu w odpowiednim terminie. Najlepszy będzie do tego wrzesień lub październik. Dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, że cebule zaczną kiełkować jeszcze np. w listopadzie. Pamięta też, aby umieścić je gość głęboko w ziemi. To sprawi, iż słońce nie dotrze do nich zbyt szybko.