PoradyLajfhakiOto trik na pozbycie się zapachu benzyny z wnętrza auta

Oto trik na pozbycie się zapachu benzyny z wnętrza auta

jak usunąć zapach benzyny z samochodu fot. freepik
jak usunąć zapach benzyny z samochodu fot. freepik
20.09.2023 16:45

Benzyna ma swój specyficzny zapach. Jedni go lubią, dla innych jest wręcz nie do zniesienia. Niezależnie, do której grupy należysz, miej na uwadze, że nie jest to zdrowe. Oto trik na to, jak usunąć zapach benzyny z samochodu.

W bagażniku wiele osób przewozi kanistry z benzyną. Niestety, nawet mimo ostrożności może dojść do jej rozlania i pozostawienia zapachu we wnętrzu auta.

Jaki zapach ma benzyna?

Jest on dość charakterystyczny, intensywny i lekko słodkawy, nie da się pomylić go z żadnym innym. Wiele osób lubi woń benzyny i nie wykręca się, kiedy po tankowaniu ją wyczują. Wynika to z faktu, że benzyna jest bogatą mieszaniną różnych związków chemicznych, ale za jej zapach głównie odpowiada benzen. Jest on bardzo lotny, dlatego w powietrzu jest mocno wyczuwalny przez długi czas. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wdychanie oparów benzyny nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Działa on na centralny układ nerwowy, rozluźniając go, ale niestety jest też uzależniający. Zbadano, że benzen wywołuje zmiany w EEG, doprowadzając do zahamowania aktywności mózgu. Benzen jest silną substancją psychoaktywną, która podnosi dopaminę. Regularne i długotrwałe wdychanie tej substancji doprowadza do stałych i nieodwracalnych zmian i uszkodzeń w ludzkim organizmie. Dlatego lepiej unikać jego wdychania.

Beautiful pregnant woman driving in car
Beautiful pregnant woman driving in car

Jak usunąć zapach benzyny z samochodu?

Zrobisz to w kilku krokach. Przede wszystkim zlokalizuj, gdzie jest wyciek. Zrobisz to za pomocą zmysłu węchu, możesz też zauważyć go przez mokre plamy, najczęściej w bagażniku, gdzie przechowuje się kanistry. Jeśli już znajdziesz miejsce wycieku, nie dotykaj plamy ręką, ponieważ benzyna jest środkiem drażniącym. Wytrzyj to ścierką lub ręcznikiem - najlepiej w gumowych rękawiczkach. Potem zastosuj delikatny środek czyszczący. My polecamy roztwór z sody oczyszczonej i octu. Potem miejsce rozlania benzyny zwilż wodą i wysusz je. Pamiętaj też, aby na koniec przewietrzyć auto. Jeśli to nie wystarczy, ponownie wysyp na plamę sodę i zostaw nawet na całą noc. Możesz też w razie potrzeby zastosować odświeżacz powietrza. Problem z zapachem benzyny zniknie i będziesz mógł spokojnie jeździć samochodem.

Dark luxury car Interior - steering wheel, shift lever and dashboard
Dark luxury car Interior - steering wheel, shift lever and dashboard
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także