Oto ukryta funkcja pasów bezpieczeństwa, o której mogłeś nie wiedzieć
Pasy bezpieczeństwa w trakcie jazdy są naszą ochroną. Zapewnienie jej w podróży jest priorytetem. Mało osób wie, że mają one jeszcze dodatkową funkcję. Oto jak ona wygląda.
Możesz nie mieć świadomości, że pasy bezpieczeństwa zostały wyposażone w ukrytą funkcję. Warto wiedzieć, jak jej użyć na wypadek zagrożenia. Przyda się ona w sytuacji, kiedy nie będziemy mogli wydostać się z auta przez drzwi.
Pasy bezpieczeństwa i ich ukryta funkcja
W trakcie jazdy zapewnienie maksymalnej ochrony podróżujących autem jest priorytetem. Nigdy nie wiemy, kiedy na drodze - niekoniecznie z naszej winy - może dojść do wypadku. Pasy bezpieczeństwa obowiązkowo należy mieć zapięte, niezależnie od długości trasy. Dzięki nim w trakcie kolizji nie wypadniemy przez przednią szybę. Redukują one ryzyko śmierci oraz skutki wypadku, które mogłyby doprowadzić do kalectwa. Są jednak odstępstwa od reguły. Pasów nie musi mieć zapiętych kobieta w ciąży, osoba z orzeczeniem o przeciwskazaniu do ich zapinania oraz taksówkarze. To ostatnie może nieco dziwić. Dlaczego są oni zwolnieni z tego obowiązku? Z uwagi na potencjalne zagrożenie ze strony klienta. Nigdy nie wiadomo, na kogo mogą trafić w trakcie kursu. Pasy bezpieczeństwa mają też ukrytą funkcję, która może pomóc nam wydostać się z auta po wypadku.
Do czego służy klamra w pasach bezpieczeństwa?
Mowa tu o klamrze, czyli metalowej części pasów, którą wtykamy w trakcie zapinania w gniazdo zaczepu, aby się zapiąć. Jest to solidny element, który producenci aut wykonują z grubej blachy stalowej. Jest ona niewielkich rozmiarów, aby łatwo mieściła się w dłoni i była wygodna do trzymania. Nie jest tak bez powodu, ponieważ za jej pomocą możesz wybić szybę i wydostać się z płonącego auta, jeśli drzwi nie pozwalają na swobodne wydostanie się. W takiej sytuacji zawsze liczą się sekundy, dlatego świadomość istnienia tej funkcji może uratować nasze lub czyjeś życie. Teraz widzisz, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy i nie należy tego bagatelizować. Nigdy nie wiesz, kiedy może dojść do nieprzewidzianego wypadku na drodze.