PoradyLajfhakiOtwierasz batonik lub wypijasz sok przed zapłaceniem? Musisz to wiedzieć

Otwierasz batonik lub wypijasz sok przed zapłaceniem? Musisz to wiedzieć

czy można zjeść przed zapłaceniem w sklepie fot. getty images
czy można zjeść przed zapłaceniem w sklepie fot. getty images
23.09.2023 11:25

Bardzo często podczas zakupów spożywczych chcemy kupić wszystko, a nawet idziemy po konkretny produkt, ponieważ jesteśmy głodni. Jednak nie każdy wie, czy można zjeść przed zapłaceniem w sklepie. Koniecznie musisz to wiedzieć.

Zazwyczaj taka sytuacja dzieje się, kiedy mamy pod opieką malucha. To właśnie on chodzi za wózkiem i zajada się jeszcze niezapłaconym produktem. Wtedy z pewnością każdy zastanawiał się, czy jest to odpowiednie zachowanie i jak wygląda to z perspektywy prawa. Zasady w tej kwestii są bardzo jasne.

Czy można zjeść przed zapłaceniem w sklepie?

Według panujących przepisów towar staje się własnością kupującego w momencie zapłaty. Wcześniej należy do sklepu, przez co zjedzenie nieopłaconego towaru może być rozumiane jako wykroczenie. Okazuje się jednak, że każda sytuacja jest indywidualna, a jej finał zależy od zachowania klienta. Jest to istotne, ponieważ po zjedzeniu produktu należy poinformować o tym sprzedawcę. Wtedy do rachunku zostanie doliczony produkt i obejdzie się bez nieprzyjemności. Jednak kiedy klient nie ma zamiaru zgłosić tego faktu lub się do niego nie przyznaje, to poniesie tego konsekwencje. Jednak najlepiej jest powstrzymać swój apetyt podczas zakupów, aby nie tworzyć dodatkowych problemów i nie narazić się na sprawy związane z uznaniem tego za wykroczenie. Jeśli już nie możemy wytrzymać lub nasze dziecko, to zawsze informujmy o tym sprzedawcę jak najwcześniej i płaćmy od razu za skonsumowany produkt.

Young family standing at the cash counter buying groceries at the supermarket
Young family standing at the cash counter buying groceries at the supermarket

O tym nie zapominaj na zakupach

Ogromną zmorą jest zachowanie klientów w drogeriach, gdzie wiele produktów jest pootwieranych lub nawet użytych. Każdy chce sprawdzić kolor lub konsystencję produktu przed zakupem, jednak nie należy do tego otwierać wszystkich dostępnych opakowań. Wystarczy sięgnąć po tester lub poprosić o pomoc sprzedawcę. W ten sposób nie narażamy sklepu na straty, tak samo, jak na rozczarowanie innych klientów. Kosmetyki podobnie jak produkty spożywcze mają datę przydatności. Dlatego po zetknięciu z naszą skórą zaczynają się psuć, a także przenosimy na nie bakterie z dłoni. Z tego powodu najlepiej jest kupić tę sztukę produktu, którą już otworzyliśmy, a nie zabierać z półki nowe opakowanie. Mechanizm ten działa na podobnej zasadzie do zjedzenia żywności w sklepie. Do czasu zapłaty nie jest on naszą własnością.

Caucasian female tries on colourful lipstick at beauty corner
Caucasian female tries on colourful lipstick at beauty corner
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także