Pająki wcale nie wchodzą do Twojego domu z podwórza. Mieszkają w nim cały czas
26.10.2022 18:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie ma chyba zwierząt budzących więcej skrajnych emocji niż pająki. Te włochate stworzenia są w stanie przyprawić o spazmy nawet największego osiłka. Pająki w domu są chyba najmniej mile widzianymi lokatorami.
Pająki w domu
Osoby cierpiące na arachnofobię powinny zarzucić czytanie artykuły właśnie w tym miejscu. Wszystko dlatego, że nie mamy dobrych informacji. Jesienią pająki wychodzą ze swoich kryjówek i w naszych domach urządzają miłosne harce. Okazuje się bowiem, że pająki nie przybywają do naszych domostw gdzieś z podwórza. One po przyjściu na świat lokują się w drobnych zakamarkach pokoi oraz szczelinach podłóg i wiodą tam beztroski żywot. Szacuje się, że tylko 5% domowych pająków wystawiło swoje odnóża na zewnątrz. Nawet jeśli złapiesz i wyekspediujesz dzikiego lokatora na dwór, to on prędzej czy później wróci na stare śmieci. W końcu w domu czuje się bezpieczny.
Miłosne zaloty jesienią
Od września do końca października trwa u pająków okres godowy. Wówczas opuszczają one swoje kryjówki i wędrują w poszukiwaniu samicy. Wtedy samce mogą stanąć na Twojej drodze. Z pewnością spotkasz je maszerujące po kredensie, łóżku, podłodze czy meblach w łazience. One wiedzione swoim instynktem zdążają do partnerek pragnąć jedynie przedłużyć swój ród.
W Polsce występuje ok. 810 gatunków pająków. W naszych domach najczęściej spotyka się trzy z nich.
- Kątnik domowy mniejszy: ma dwa podłużne pasy na grzbiecie. Charakteryzuje się szaro-brązową barwą i dorasta do 6-8 mm. Lubi zacienione miejsca.
- Kątnik domowy większy: ma ok. 18 mm i jest mocno owłosiony. Najbardziej aktywny staje się nocą.
- Nasosznik trzęś: ma bardzo długie odnóże, a jego ciało wygląda jakby było przezroczyste. Jest w stanie zjeść kątniki domowe.
Dodatkowo w piwnicach i na strychach mogą czaić się bestie o uroczej nazwie zyzuś tłuścioch. Te pająki mają czerwono-brązowe odwłoki oraz stosunkowo krótkie odnóża.
Pajęczy kanibalizm
Intrygującym pająkiem lubiącym zacienione miejsca, piwnice, stare budynki gospodarcze jest sidlisz piwniczny. Kiedy na świat przychodzą młode (jednorazowo ok. 60-130 osobników) matka najpierw karmi je jajami. Następnie zdobywa się na największe poświęcenie i pozwala pożreć się żywcem swoim dzieciom. Po tym akcie kanibalizmu pająki łączą się w stada i współpracują razem podczas polowań przez kilka tygodni.
Niegroźne stwory
Domowe pająki nie stanowią zagrożenia dla człowieka i nie zaatakują nas dobrowolnie. Mogą ugryźć w momencie, kiedy siądziesz lub staniesz na jakimś okazie. Ich jad nie jest groźny.
Pająków nie warto zabijać i pozbywać się z domów. Zatęsknisz za nimi już wiosną, kiedy w pokojach postanowią zadomowić się muchy, komary i inne owady. Te włochate bestie nie tolerują zapachu cytryny, mięty, kasztanów oraz żołędzi. I co ciekawe, koty chętnie na nie polują.
Pająki w domu są znane z seksualnego kanibalizmu
W świecie pająków może zdarzyć się tzw. seksualny kanibalizm (występuje on rzadko). Samica pożera samca, w momencie kiedy jest niedożywiona. W swoim partnerze upatruje porządną dawkę kalorii, która pomoże jej znieść jaja i przetrwać potomstwu. Samce, aby nie skończyć w przewodzie pokarmowym swojej partnerki, stosują różne sztuczki. Przykładowo pająki kwietniki wskakują na grzbiet samicy (jest większa od samca) oraz zwyczajnie po niej chodzą. Kiedy partnerkę pochłonie jedzenie zdobyczy, samiec szybko przystępuje do kopulacji po czym jeszcze szybciej odchodzi.