PoradyPamiętaj o tym wiosną, a każdy Ci pozazdrości takich wrzosów jesienią w ogrodzie!

Pamiętaj o tym wiosną, a każdy Ci pozazdrości takich wrzosów jesienią w ogrodzie!

Wrzosy są piękną ozdobą każdego ogrodu. Jeśli jednak chcesz, aby rozwinęły się w pełni swojej okazałości, to musisz regularnie co roku na wiosnę dokonywać pewnych zabiegów wokół nich. Pokażemy ci, kiedy i jak przycinać wrzosy po zimie.

Kiedy przycinać wrzosy fot. freepik
Kiedy przycinać wrzosy fot. freepik
Manuel

21.03.2023 12:02

Dlaczego warto przycinać wrzosy?

Przycinanie wrzosów to jeden z kluczowych zabiegów mających wpływ na ich wygląd. Jeśli tego nie zrobisz, to kępy kwiatów zaczną się przerzedzać, a co gorsze pojedyncze pędy wybiją do góry i nie będą się zbyt dobrze prezentować. Łodygi wrzosów, których nie przytniesz, mogą też bardzo łatwo stwardnieć i zdrewnieć. A to z kolei oznacza, że nie będą doprowadzały wody do swoich szczytowych części. Jeśli zależy ci na świetnie się prezentujących zwartych, zbitych kępkach wrzosów, to przycinanie tej rośliny jest koniecznością. Przy czym musisz wiedzieć, że nieregularne podcinanie wrzosów może niestety prowadzić do ich obumierania. Trzeba to więc zrobić prawidłowo i w ściśle określonej porze roku.

kiedy przycinać wrzosy, fot. freepik
kiedy przycinać wrzosy, fot. freepik

Kiedy i jak przycinać wrzosy?

Wrzosy powinieneś zawsze przyciąć po tym, jak skończą się ostatnie przymrozki, czyli na zbiegu zimy i wiosny. Wyjątkiem są tutaj wrzosy kwitnące wiosną, które należy przyciąć zaraz po kwitnieniu - w maju lub czerwcu. Wbrew przekonaniu niektórych początkujących ogrodników błędem jest przycinanie wrzosów jesienią. Bezpośrednio po dokonaniu tego zabiegu wrzosy są znacznie mniej odporne na zimno. Jeśli przytniesz je przed zimą, to mają one małą szansę przeżycia. W trakcie wiosennego przycinania musisz się też zawsze liczyć z niespodziewanym powrotem przymrozków. Dlatego warto po przycięciu wrzosy obłożyć agrowłókniną (alternatywnie gałązkami iglaków lub tkaniną jutową).

Do przycinania najlepiej jest użyć nożyczek lub ostrego sekatora w przypadku małych kępek i nożyc do żywopłotu, lub nożyc akumulatorowych w przypadku starych, mocno rozrośniętych roślin. Przycinanie warto rozpocząć od usunięcia wszystkich przekwitłych kwiatostanów. Pędy zawsze tniemy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Z kolei sczerniałe i wypalone pędy przytnij mocno przy ziemi. Tak radykalne cięcie stwarza spore szanse, że odżyją i zaskoczą cię pięknymi kwiatostanami. Aby wspomóc regenerację i wzrost wrzosów zaraz po podcięciu warto je posypać ściółką i nawozem dla roślin kwasolubnych (taki, który jest pozbawiony wapnia).

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe