PoradyLajfhakiPanoszą się w ogrodzie i zjadają rośliny. Ta pułapka pomoże ci uratować zbiory

Panoszą się w ogrodzie i zjadają rośliny. Ta pułapka pomoże ci uratować zbiory

ślimaki w ogrodzie, fot. Getty Images
ślimaki w ogrodzie, fot. Getty Images
12.08.2023 12:05

Ślimaki to obecne w naszych ogrodach szkodniki. Do ich grupy należy pomrów wielki. Potrafi on niszczyć wszystko: od warzyw, przez krzewy owocowe aż po rośliny ogrodowe. Podpowiadamy, jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie.

Utrzymujące się niekorzystne warunki atmosferyczne, nie służą tylko nam, ale też naszym uprawom. W tym czasie aktywizują się ślimaki, a szczególnie jeden gatunek. Nazywa się pomrów wielki i do jego cech charakterystycznych zalicza się brak muszli oraz ciemne plamy na ciele. Zazwyczaj grasuje w nocy podczas wilgotnych dni.

Jak pozbyć się pomrowa wielkiego z ogrodu?

Ślimak ten zachowuje się tak samo, jak pozostałe mięczaki. Żywi się przede wszystkim liściastymi warzywami. Jednak lubi też zioła, rośliny ozdobne oraz krzewy owocowe, przez co pozostawia na nich charakterystyczny śluz. Może on pojawić się także na deskach, kamieniach lub chodnikach. Dlatego, jeżeli tylko go zobaczysz, należy działać szybko (przy pomocy odpowiednich preparatów). Jednak te sklepowe nie zawsze są dobre. Jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

Jeśli nie chcemy stosować chemicznych oprysków na ślimaki, wielu ogrodników poleca m.in. rozsypanie dookoła grządek popiołu, kory, szyszek lub mielonej kawy. Można też obsypać ulubione przez ślimaki rośliny połamanymi skorupkami jaj, które będą przyklejać się do ciała ślimaka i utrudniać mu poruszanie się.
ślimaki w ogrodzie, fot. Getty Images
ślimaki w ogrodzie, fot. Getty Images

Domowa pułapka na ślimaki

Na pewno ten specyfik, zwalczający ślimaki znajduje się w każdym domu. Mowa tutaj o popularnym piwie. Wystarczy, że weźmiesz pusty słoik lub plastikowe opakowanie, wkopiesz w ziemię, a następnie nalejesz do niego piwo. Można przysłonić alkohol przed deszczem, żeby nie popsuł on pułapki. Ślimaki kochają zapach i smak piwa, a szczególnie drożdży. Działają one na mięczaki niczym magnes. Piwną pułapkę należy przygotować na wieczór, aby przez noc wpadło do niej sporo ślimaków. Rano będziesz pod ogromnym wrażeniem skuteczności tej metody.

Obraz

Kawowy oprysk na ślimaki

Wystarczy zrobić rano jeden kubek kawy i poczekać aż wystygnie. Następnie rozcieńcz napój z wodą w proporcji 1:4. Tak przygotowanym specyfikiem spryskaj zainfekowane rośliny, a z pewnością już nigdy więcej nie dobiorą się do nich ślimaki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także