PoradyLajfhakiOdrażający powód, dla którego nigdy nie powinno się kłaść papieru na publicznej toalecie

Odrażający powód, dla którego nigdy nie powinno się kłaść papieru na publicznej toalecie

Odrażający powód, dla którego nigdy nie powinno się kłaść papieru na publicznej toalecie
Katarzyna

12.02.2023 10:03, aktual.: 12.02.2023 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikt z nas nie lubi korzystać z publicznych toalet, jednak gdy jest potrzeba jesteśmy wdzięczni, gdy widzimy ją na horyzoncie. Gdy byliśmy mali nasi rodzice często mówili nam, żeby położyć warstwę papieru toaletowego dookoła deski klozetowej w publicznej toalecie.

Takie zabezpieczenie miało być dobrą barierą między bakteriami pozostawionymi na toalecie, a naszym ciałem. Okazuje się jednak, że ten "higieniczny" trik wcale nie jest dobry.

Okazuje się, że toalety często są czystsze niż nam się wydaje!

Chociaż od lat zakładamy, że na toaletach znajdują się tysiące bakterii, okazuje się, że mogliśmy się nieco mylić. W większości toalet odchodzi się od klasycznych desek i zakłada te w kształcie litery U. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby jak najmniejsza ilość bakterii mogła przedostać się na wyższą część toalet.

Według profesora mikrobiologii i patologii w Nowym Jorku, Philipa Tierno, więcej bakterii może znajdować się na kuchennych zlewach i gąbkach do mycia naczyń, niż na deskach klozetowych.

Tierno dodał również, że choroby przenoszone drogą płciową są rzadko spotykane na deskach w publicznych toaletach, a bakterie zazwyczaj szybko umierają. Jednak profesor zauważył, że istnieje (niewielka) szansa, że dana osoba może dostać zakażenia gronkowcem.

Wciąż pojawia się pytanie dlaczego papier toaletowy na desce klozetowej jest tak niehigieniczny?

Obraz

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez The Healthcare Infection Society, kiedy spuszczasz wodę do toalety, a deska nie jest opuszczona, bakterie kałowe mogą być rozsiewane w powietrze i lądować na papierze. W przeciwieństwie do deski, papier toaletowy ma szorstką fakturę absorbującą płyny i kał, które narażają ludzi na niechciane zarazki, których właśnie próbowaliśmy uniknąć. Dlatego też kładąc papier na desce, która jest brudna lub obsikana, możemy narazić się na większe niebezpieczeństwo niż gdybyśmy go nie użyli. Warto jednak pamiętać, że w publicznych toaletach powinno się załatwiać swoje potrzeby w odpowiedniej pozycji, która pozwala nam na nie dotykanie deski swoim ciałem.

Chodzi tutaj o sytuacje, gdy ktoś kto znajdował się w kabinie przed Tobą nie spuścił za sobą wody lub gdy ponownie chcesz ją spuścić. Pamiętaj, że zawsze należy wykonywać tę czynność ze opuszczoną deską klozetową.

Obraz

Jednak jeśli konsekwentnie przestrzegasz zasad higieny, to nie musisz się martwić. Pamiętaj, aby po skorzystaniu z toalety myć dłonie w letniej lub gorącej wodzie z użyciem mydła i przez około 20 sekund. Warto też użyć ręcznika papierowego do otworzenia drzwi oraz zakręcenia kranu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także