PoradyTe liście uratują biwak przed toaletowym kryzysem. Korzystali z nich już kowboje

Te liście uratują biwak przed toaletowym kryzysem. Korzystali z nich już kowboje

Papier toaletowy z dziewanny był stosowany już przez kowbojów. Fot. Freepik
Papier toaletowy z dziewanny był stosowany już przez kowbojów. Fot. Freepik
07.07.2023 17:47

Biwakując lub spacerując na łonie natury, trzeba być gotowym na wszystko. Co, jeśli nagle będziesz musiał udać się za potrzebą? Wtedy przyda się papier toaletowy z dziewanny! To darmowy i ekologiczny sposób na kryzysowe sytuacje. Jest znany od wielu lat.

Nasz organizm nie dba o odpowiedni czas i miejsce, więc potrzeby fizjologiczne potrafią nas zaskoczyć w najdziwniejszych sytuacjach. Czasem wymaga to od nas zastosowania wyjątkowych środków i trików. Dobrze więc wiedzieć, jak rozwiązać toaletowy kryzys, przebywając na łonie natury.

Papier toaletowy z dziewanny? Tak robili kowboje

W czasie wypraw na łono natury zdarzają się różne sytuacje. Czasem trzeba pilnie udać się za potrzebą, a w okolicy nie ma żadnej toalety, a tym bardziej papieru toaletowego. Co robić w takich sytuacjach? Kowboje, którzy przemierzali dziki zachód, mieli na to sposób. Używali liście dziewanny. Dziś możesz spokojnie skorzystać z tego patentu, gdy w czasie biwaku poczujesz pilną potrzebę udania się do toalety po wypiciu nieoczyszczonej wody ze strumienia czy zjedzeniu nieznanych owoców. Liście dziewanny są duże, wytrzymałe i nie wymagają żadnej obróbki. Aby ich użyć, wystarczy tylko je zerwać i wykorzystać jak zwykły papier. To prosty i ekologiczny sposób na poradzenie sobie z toaletowym kryzysem.

Papier toaletowy z dziewanny może uratować cię w czasie biwaku. Fot. Freepik
Papier toaletowy z dziewanny może uratować cię w czasie biwaku. Fot. Freepik

Jak rozpoznać dziewannę?

Dziewanna rośnie w słonecznych miejscach charakteryzujących się słabą glebą. Znajdziesz ją na nieużytkach, terenach piaszczystych, a nawet kamienistych. Łatwo ją rozpoznasz, ponieważ prezentuje się bardzo imponująco. Ma charakterystyczne żółte kwiaty, które rosną na długich łodygach. Trudno je przeoczyć, ponieważ ich wysokość może sięgać nawet 2 metrów. Kolejną charakterystyczną cechą dziewanny są duże liście o podłużnym kształcie ze spiczastymi końcami.

Tak wygląda papier toaletowy z dziewanny. Fot. Freepik
Tak wygląda papier toaletowy z dziewanny. Fot. Freepik

Do czego jeszcze przydaje się dziewanna?

Dziewanna ma liczne właściwości prozdrowotne i jest bardzo przydatna przy leczeniu różnych dolegliwości. Pomaga m.in. w przypadku:

  • krwawienia z płuc (przy gruźlicy) oraz jelit,
  • kaszlu i chrypy (ułatwia odkrztuszanie i osłania podrażnioną błonę śluzową),
  • zapalenia żołądka i jelit (jako napar),
  • poparzeń słonecznych, owrzodzeń skórnych oraz ran (w formie okładów).
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także