PoradyLajfhakiMiałam podejrzenie i od razu to sprawdziłam. Okazało się, że mój telefon jest na podsłuchu!

Miałam podejrzenie i od razu to sprawdziłam. Okazało się, że mój telefon jest na podsłuchu!

patent na podsłuchujący telefon, fot. Freepik
patent na podsłuchujący telefon, fot. Freepik
25.07.2023 16:39

Pewnie nie raz zdarzyła ci się sytuacja, że rozmawiasz z kimś np. o nowym laptopie, a później twój telefon podsuwa ci reklamy sklepów elektronicznych. Takich przykładów możemy wymieniać jeszcze więcej. Zamiast tego, zdradzamy patent na podsłuchujący telefon.

Zapewne wiele razy mogłeś odnieść wrażenie, że jesteś podsłuchiwany przez telefon. Szczególnie, kiedy twój smartphone zaczął pokazywać ci oferty produktów lub usług, o których wcześniej rozmawiałeś z bliskimi. Okazuje się, że wcale nie stoją za tym amerykańscy szpiedzy na podsłuchu, a zwykły algorytm.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Komfort i bezpieczeństwo są najważniejsze, a tyczy się to też naszych danych osobowych. Korzystając z telefonu mamy ich tam sporo — nie tylko mowa tu o kontaktach do bliskich, znajomych, kontrahentów czy współpracowników, ale też o historii przeglądarki czy pinach i dostępach do aplikacji bankowych. Nic więc dziwnego, że nasze telefony mogą być celem szpiegów i złodziei, którzy z ochotą zhakowaliby je lub zainstalowali na nich podsłuchy. Dla magika informatyki to nic trudnego. Jak zatem sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Bardzo prosto, wystarczy użyć uniwersalnych kodów wprowadzanych z poziomu klawiatury. O tym, czy w telefonie masz podsłuch z nagrywaniem, przekonasz się wybierając kody *#21#, *#62#. Dzięki nim sprawdzisz, na jaki inny numer przekazywane są połączenia, kiedy telefon jest wyłączony lub nie ma dostępu do zasięgu sieci komórkowej. Można też kupić specjalny wykrywacz podsłuchów. 

Obraz

Patent na podsłuchujący telefon

Podsłuch w smartfonie możesz wyłączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść do ustawień i wyłączyć zgodę pobierania danych przez telefon. Nie będzie tego robił, jeśli mu tego zabronimy. Opcję tę sprawdzisz w "Ustawieniach prywatności". Tam właśnie szukamy pozwolenia na dostęp do mikrofonu i odhaczamy wszystkie aplikacje, którym chcielibyśmy ten dostęp odebrać. Mało osób o tym wie, dlatego większość osób myśli, że są podsłuchiwani, kiedy nagle dostają multum reklam tego, o czym mówili wcześniej. Sprawdź też, które aplikacje działają w tle i mogą pobierać dane. Tak wyłączysz tę opcję na telefonach z Androidem. W przypadku telefonów marki iPhone wejdź w "Prywatność i ochrona", a później działaj podobnie jak we wcześniejszej instrukcji. Po wyłączeniu tej funkcji już nie będziesz martwić się, że ktoś cię podsłuchuje i zaczniesz swobodnie korzystać z telefonu.

Cropped image of business man sitting by the table in cafe and analyzing indicators on laptop computer while talking by smartphone. Focus on man
Cropped image of business man sitting by the table in cafe and analyzing indicators on laptop computer while talking by smartphone. Focus on man
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także