PoradyLajfhakiPrzestałam prać 40°C. Teraz wiem, jak gdzie popełniałam błąd

Przestałam prać 40°C. Teraz wiem, jak gdzie popełniałam błąd

Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash
Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash
11.10.2023 19:10

Odkrywamy przez tobą patent na pranie ubrań, które będzie ekonomiczne. Piorąc w ten sposób, już nie będziesz się potem łapał za głowę, widząc rachunek. Oto, co zrobić, aby tak było.

Najczęściej wiele osób pierze w 40 stopniach albo i wyższych. Niestety to wymaga podgrzania przez pralkę wody, czyli większego zużycia prą. Oto ciekawy trik na ergonomiczne pranie.

Patent na pranie ubrań

Przy dużej rodzinie zdarza się, że pralka chodzi niemalże codziennie. Nietrudno wyobrazić sobie, jak duży to koszt i ile prądu oraz wody się wtedy zużywa. Zwłaszcza, kiedy ustawi się temperaturę 40 stopni!  Warto zatem szukać oszczędności, ale utrzymując jakość prania. Jak to zrobić? Bardzo prosto, ustawiając program na 30 stopni - nowoczesne pralki bez problemu poradzą sobie z praniem ubrań w takiej temperaturze. I nie odczuje się różnicy, po wyciągnięciu potem prania, a jedynie na rachunkach. Wiadomo, że każda złotówka w dzisiejszych czasach zaoszczędzona w portfelu - jest na wagę złota! Ten sam cykl przeprowadzony w 40 i 30 stopniach ma całkowicie inny pobór mocy. W pierwszym wariancie to 0,5 kWh, zaś w drugim tylko 0,3 kWh. Jak widzisz, warto zmienić nawyk prania i włączać je na niższej temperaturze, niż dotychczas.

Obraz

Jak zrobić domowy płyn do płukania

Zrobienie samodzielnie detergentu jest dziecinnie proste i hipoalergiczne. Ponieważ stosujemy produkty do jego wykonania, które nie powodują reakcji alergicznych. Jest to też o wiele tańsza opcja, niż w przypadku sklepowego odpowiednika. Do przygotowania domowego środka do prania potrzebujesz:

  • 1,5 łyżeczki sody,
  • 0,5 szklanki octu,
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Przygotuj składniki z listy, a następnie wymieszaj je ze sobą. Tak powstały płyn starczy ci na jedno pranie, więc za każdym razem, jak będziesz chciał coś uprać, będziesz musiał powtórzyć czynność. Alternatywnie dla octu możesz użyć też soli morskiej. Jeśli zrobisz detergentu więcej i ci zostanie, możesz przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Najlepiej dodatkowo go opisz, aby każdy w domu wiedział, co znajduje się w środku. Na każde pranie używaj 2-3 łyżek domowego środka piorącego. Zauważysz, że niczym nie ustępuje sklepowemu!

Young beautiful woman washes and dries clothes in the laundry.
Young beautiful woman washes and dries clothes in the laundry.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także