PoradyLajfhakiPelargonie grozy. Specjaliści ostrzegają przed sadzeniem ich na balkonach

Pelargonie grozy. Specjaliści ostrzegają przed sadzeniem ich na balkonach

dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie fot. genialne.pl
dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie fot. genialne.pl
03.07.2023 11:59

Pelargonie to najbardziej popularne kwiaty balkonowe, które wyróżniają się kielichowatym kształtem kwiatostanów oraz różnymi kolorami. Kwitną od wiosny do pierwszych przymrozków i są odporne na warunki atmosferyczne. Jednak stanowią poważne zagrożenie dla owadów. Sprawdź, dlaczego nie warto sadzić pelargonii na balkonie.

Rośliny te uważane są za najpiękniejszą ozdobę balkonów i tarasów ze względu na bujne oraz zwisające kwiaty. Dodatkowym ich atutem jest to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego poradzą sobie z nimi wszyscy ogrodnicy. Mimo to pelargonie mają kluczową wadę, nie są przydatne dla ekosystemu, ponieważ nie wytwarzają pyłku, a jeżeli już go niektóre odmiany mają, to jest go zbyt mało...

Dlaczego nie warto sadzić pelargonii na balkonie?

Kwiaty tej rośliny przyciągają wiele owadów m.in. pszczół, które starają się zebrać ich pyłek, którego nie ma. W konsekwencji czego bezskuteczne wysiłki pszczół nie przynoszą zamierzonych efektów, a owady opadają z sił i tracą energię. Najczęściej giną, ponieważ nie mogą wrócić do ula, przez co w sezonie wiosenno-letnim tracimy bardzo wiele tych cennych owadów. Pszczoły poprzez zbieranie pyłków zapewniają nam nie tylko pięknie wyglądające kwiatostany, ale również plony, czyli owoce i warzywa.

pelargonie kaskadowe fot. getty images
pelargonie kaskadowe fot. getty images

Co zamiast pelargonii na balkon?

Na rynku dostępne są różne odmiany kwiatów, które będą prezentować się równie dobrze co pelargonie. Jednak mają potrzebny owadom pyłek, dlatego wybierajmy lawendę, lilie, stokrotki, chabry i groszek pachnący. Warto też zasadzić zioła, które są idealnym zamiennikiem kwiatów, owady je kochają, a przydadzą się w kuchni jako przyprawy: mięta, melisa, szałwia, kocimiętka, żywokost, czy nawłoć.

Ogromną popularność zyskują łąki kwietnie, które są dostępne w najróżniejszych gotowych mieszankach nasion. Na balkonie można je wysiewać do doniczek, ponieważ często zawierają w sobie kwiaty miododajne. Można też zakupić i wysiać mieszanki kwiatów, które będą składały się tylko z roślin miododajnych. Wtedy warto przygotować samodzielnie domki dla owadów, które nie zajmują dużo miejsca, a sprawią, że pszczoły zostaną na dłużej.

Uprawa kwiatów balkonowych

Podstawą pielęgnacji kwiatów jest regularne podlewanie oraz odpowiednie nasłonecznienie roślin. Dobrze też sprawdzi się ochrona przed przymrozkami lub dużymi opadami deszczu. W przypadku upałów można rośliny wnieść do mieszkania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także