Jak zimować pelargonie? Sposób z papierową torbą bije rekordy popularności
Pelargonie pięknie zdobią balkony wielu domów. Niestety, większość z nich – zupełnie niepotrzebnie – ląduje po jesieni na śmietniku. Nie powinno tak być! Te kwiaty można z powodzeniem przezimować i to na kilka różnych sposobów! Poznaj wszystkie i wybierz swój ulubiony!
Pelargonie to kwiaty rabatowe, które mają obfite ukwiecenie i charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczną. Ozdabiają nasze balkony przez długi czas, nawet w dużym słońcu – dlatego też pewnie są tak popularne. Możemy cieszyć się nimi nawet do późnej jesieni! Ale czy właśnie wtedy jest czas na pożegnanie z nimi? Absolutnie nie! Owszem - nie mają odporności na mróz, ale zimowanie pelargonii uda się dzięki tym sposobom. Aby te kwiaty w dobrej kondycji przetrwały zimę, po prostu zmieniamy im lokal ;)
Zimowanie pelargonii w doniczkach
- Przenieś je do pomieszczenia, w którym będzie chłodno (około 10 stopni Celsjusza), ale dość jasno (wystarczy jedno średniej wielkości okno).
- Jeśli masz na tyle miejsca, po prostu zabierz je do domu i postaw na parapecie. Pamiętaj jednak, że jeśli pobędą przez jakiś czas w chłodzie, to po zimie zakwitną jeszcze piękniej niż do tej pory.
- Zadbaj o to, aby każda roślina miała równomierny dostęp do światła. W takich warunkach podlewaj je systematycznie co 3 lub 4 tygodnie.
Jak przechowywać pelargonie przez zimę? W papierowej torbie!
To niezbyt znany sposób, do którego niektórzy podchodzą dość sceptycznie, ale efekty są naprawdę zaskakujące. Rośliny zajmą mniej miejsca, ponieważ ta metoda nakazuje wyciągnąć je z doniczek. Zabezpieczone papierową torbą muszą przebywać w pomieszczeniu chłodnym, ale już niekoniecznie nasłonecznionym. Zamiast papierowej torby możesz użyć karton. Wystarczy parę razy zimą wstawić korzenie do wody i sprawdzić, czy nie pojawiła się pleśń. W takim stanie uśpienia pelargonia przezimuje w garażu czy piwnicy bez słońca!
Szczegóły przeczytasz w naszym artykule: Trik na przezimowanie pelargonii w piwnicy bez okna! Wystarczy karton
Możesz też zimować sadzonki pelargonii!
Zetnij pędy jesienią i postępuj wedle któregoś z tych sposobów:
- Posadź je pojedynczo w doniczkach, a ukorzenią się i już na wiosnę ukażą się im pąki.
- Włóż pędy do naczynia z wodą, które postawisz na parapecie w ciepłym pokoju. Co tydzień wymieniaj wodę na świeżą. W takich warunkach wytworzą korzenie, więc na wiosnę posadź je w ziemi – szybko się przyjmą i zakwitną.
Wiesz już, jak zimować pelargonie, ale zastanawiasz się, dlaczego nie kwitną? Powodów może być kilka...