PoradyLajfhakiJak zimować pelargonie? Sposób z papierową torbą bije rekordy popularności

Jak zimować pelargonie? Sposób z papierową torbą bije rekordy popularności

Jak zimować pelargonie? fot. Freepik
Jak zimować pelargonie? fot. Freepik
30.10.2022 11:00

Pelargonie pięknie zdobią balkony wielu domów. Niestety, większość z nich – zupełnie niepotrzebnie – ląduje po jesieni na śmietniku. Nie powinno tak być! Te kwiaty można z powodzeniem przezimować i to na kilka różnych sposobów! Poznaj wszystkie i wybierz swój ulubiony!

Pelargonie to kwiaty rabatowe, które mają obfite ukwiecenie i charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczną. Ozdabiają nasze balkony przez długi czas, nawet w dużym słońcu – dlatego też pewnie są tak popularne. Możemy cieszyć się nimi nawet do późnej jesieni! Ale czy właśnie wtedy jest czas na pożegnanie z nimi? Absolutnie nie! Owszem - nie mają odporności na mróz, ale zimowanie pelargonii uda się dzięki tym sposobom. Aby te kwiaty w dobrej kondycji przetrwały zimę, po prostu zmieniamy im lokal ;)

Zimowanie pelargonii w doniczkach

  • Przenieś je do pomieszczenia, w którym będzie chłodno (około 10 stopni Celsjusza), ale dość jasno (wystarczy jedno średniej wielkości okno).
  • Jeśli masz na tyle miejsca, po prostu zabierz je do domu i postaw na parapecie. Pamiętaj jednak, że jeśli pobędą przez jakiś czas w chłodzie, to po zimie zakwitną jeszcze piękniej niż do tej pory.
  • Zadbaj o to, aby każda roślina miała równomierny dostęp do światła. W takich warunkach podlewaj je systematycznie co 3 lub 4 tygodnie.
Geranium flowers on windowsill
Geranium flowers on windowsill

Jak przechowywać pelargonie przez zimę? W papierowej torbie!

To niezbyt znany sposób, do którego niektórzy podchodzą dość sceptycznie, ale efekty są naprawdę zaskakujące. Rośliny zajmą mniej miejsca, ponieważ ta metoda nakazuje wyciągnąć je z doniczek. Zabezpieczone papierową torbą muszą przebywać w pomieszczeniu chłodnym, ale już niekoniecznie nasłonecznionym.  Zamiast papierowej torby możesz użyć karton. Wystarczy parę razy zimą wstawić korzenie do wody i sprawdzić, czy nie pojawiła się pleśń. W takim stanie uśpienia pelargonia przezimuje w garażu czy piwnicy bez słońca!

Zimowanie pelargonii Fot. Genialne
Zimowanie pelargonii Fot. Genialne

Możesz też zimować sadzonki pelargonii!

Zetnij pędy jesienią i postępuj wedle któregoś z tych sposobów:

  • Posadź je pojedynczo w doniczkach, a ukorzenią się i już na wiosnę ukażą się im pąki.
  • Włóż pędy do naczynia z wodą, które postawisz na parapecie w ciepłym pokoju. Co tydzień wymieniaj wodę na świeżą. W takich warunkach wytworzą korzenie, więc na wiosnę posadź je w ziemi – szybko się przyjmą i zakwitną.

Te proste triki ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także