NewsyMało kto wie, do czego służy pętelka z tyłu buta. Ma genialne zastosowania

Mało kto wie, do czego służy pętelka z tyłu buta. Ma genialne zastosowania

Pętelka z tyłu buta ma więcej zastosowań, niż sądzisz. Fot. Genialne.pl
Pętelka z tyłu buta ma więcej zastosowań, niż sądzisz. Fot. Genialne.pl
13.07.2023 10:47

Wygląda niepozornie i wiele osób traktuje ją jedynie jako ozdobę. Prawda jest jednak taka, że pętelka z tyłu buta ma wiele ważnych zastosowań. Może bardzo ułatwić ci życie, a nawet pomóc w kłopotliwych sytuacjach.

W języku angielskim mówi się na nią boostrap. Niestety w Polsce to słowo nie ma jeszcze swojego odpowiednika, więc ten niewielki element nazywamy po prostu pętelką z tyłu buta. Wyposażane są w nią różne rodzaje obuwia — adidasy, kozaki, oficerki czy glany. Choć wszyscy o niej wiedzą, niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele zastosowań ma niepozorna pętelka. Oto jak możesz jej używać.

Do czego służy pętelka z tyłu buta?

Najbardziej znanym zastosowaniem pętelki jest ułatwianie zakładania obuwia. Wystarczy chwycić za nią, by łatwo wsunąć but na stopę. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Możesz wykorzystać ten element buta, gdy noga przesuwa się w nim w przód i w tył, co powoduje spory dyskomfort. Kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji, rozwiąż sznurówki, przeciągnij je przez pętelkę i zawiąż. To prosty i przydatny trik. Dzięki niemu but zacznie lepiej przylegał do stopy, a tobie będzie wygodniej w nim chodzić. Poza tym pętelka z tyłu buta może bardzo pomóc w utrzymaniu higieny, a także podczas prania.

Pętelka z tyłu buta na wiele przydatnych zastosowań. Fot. Freepik
Pętelka z tyłu buta na wiele przydatnych zastosowań. Fot. Freepik

Jak jeszcze przydaje się pętelka z tyłu buta?

Kiedy chcesz przenieść buty, musisz albo złapać za ich powierzchnię, na której znajduje się mnóstwo bakterii, albo chwycić za pięty od środka, gdzie materiał jest często przepocony. Brzmi obrzydliwie, prawda? Unikanie takich sytuacji to kolejny powód doszywania pętelek do butów. Jeśli obuwie jest w nie wyposażone, z łatwością przeniesiesz adidasy czy glany, chwytając właśnie za ten element. Poza tym pętelki są bardzo przydatne w czasie prania butów w pralce. Po prostu przeciągnij sznurówki między obie pętelki tak, by buty były ze sobą połączone. Dzięki temu nie będą się o siebie obijać w czasie prania. Po wyjęciu butów z pralki wykorzystaj pętelki, by przypiąć je klamerkami do sznurka na suszarce. W ten sposób zapobiegniesz odkształceniom.

Pętelka z tyłu buta ma wiele różnych funkcji. Fot. Freepik
Pętelka z tyłu buta ma wiele różnych funkcji. Fot. Freepik

Czy pętelka ma wpływ na bezpieczeństwo?

Czy coś tak niepozornego, jak pętelka z tyłu buta może wpływać na nasze bezpieczeństwo? Okazuje się, że jak najbardziej! Producenci obuwia starają się, by wyglądało ono jak najbardziej atrakcyjnie, dlatego pętelki mają różne kształty, rozmiary, a także kolory. Czasem nadrukowywane są na nich napisy lub grafiki. Niektóre firmy przy okazji projektowania butów chcą, by miały dodatkową funkcję i poprawiały widoczność użytkownika na drodze. Właśnie dlatego pętelka z tyłu buta często jest pokryta odblaskowym materiałem. Światła samochodów najpierw oświetlają nasze stopy, więc kierowca, który będzie zbliżał się od tyłu do osoby z odblaskowymi pętelkami, z łatwością zauważy, że ktoś znajduje się na ulicy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także