PoradyLajfhakiPies śpi z tobą w łóżku? Lepiej przestań mu na to pozwalać

Pies śpi z tobą w łóżku? Lepiej przestań mu na to pozwalać

Spanie w łóżku z psem to radość dla wielu właścicieli i ich czworonogów. Po całym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż przytulenie się do swojego pupila. Jednak czy pies może spać w łóżku? Weterynarz z Wielkiej Brytanii ostrzega przed niebezpieczeństwem takiego zachowania.

czy pies może spać w łóżku, fot. Getty Images
czy pies może spać w łóżku, fot. Getty Images

Psy kochają zasypiać z nami w sypialni. Jest im wygodnie i czują silniejszą więź z właścicielem. Otoczone miękką pościelą czują się wręcz wyśmienicie. Okazuje się jednak, że ten nawyk może mieć poważne konsekwencje. Zobacz, jakie.

Czy pies może spać z nami w łóżku?

Nasze zwierzaki kochają spędzać z nami czas i najchętniej nie opuszczałyby nas na krok. Niektórzy traktują swoje czworonogi jak dzieci i mocno je rozpieszczają. Pozwalają im nawet zasypiać ze sobą w łóżku. Na ten temat wypowiedziała Katy Alexander (lekarz weterynarii z Wielkiej Brytanii). Jej zdaniem spędzanie nocy ze swoim pupilem w jednym łóżku, to duże niebezpieczeństwo dla zwierzaka (szczególnie psów starszych, szczeniaków i ras z charakterystyczną, "płaską" mordką, czyli np. buldogów francuskich).

Dog lying in bed at morning
Dog lying in bed at morning

Czy pies pod kołdrą jest bezpieczny?

Według brytyjskiej lekarz weterynarii spanie pod kołdrą jest zagrożeniem dla psa. Argumentuje to tym, że szczenięta, ale też starsze psy oraz te, które cierpią na zapalenie stawów, mogą mieć problem z poruszaniem się pod kołdrą i wyjściem spod niej, kiedy będzie im za gorąco. Co więcej, przestrzega też przed tym, dlatego, że psie ciało szybciej się nagrzewa niż ludzkie i łatwo o przegrzanie zwierzaka. Dlatego długie przebywanie psów pod kołdrą może doprowadzić nawet do ich śmierci!

Obraz

Jak rozpoznać, że u psa doszło do przegrzania?

Weterynarz wskazuje, że pierwszym objawem przegrzania jest dyszenie i niespokojność u zwierzaka. Jeśli mamy koc elektryczny, tym bardziej jest on dla psa niebezpieczny. Nie tylko przez duże ciepło, jakie wydaje, ale też ze względu na kabel, który pies dla zabawy może przegryźć, rażąc się prądem. Jeśli pozwalasz psu spać ze sobą w łóżku, robisz to na własną odpowiedzialność. Kiedy dojdzie do przegrzania, polej psa wodą i natychmiast zabierz do weterynarza.