PoradyTo, czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia, już nie jest kwestią sporną

To, czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia, już nie jest kwestią sporną

Czy można odjechać, gdy pieszy jest jeszcze na pasach? Fot. Freepik
Czy można odjechać, gdy pieszy jest jeszcze na pasach? Fot. Freepik
21.07.2023 20:32

Pieszy na pasach ma pierwszeństwo. Przed wejściem na nie również. Ale czy to oznacza, że kierowca nie może ruszyć, gdy pieszy minął jego auto, ale jeszcze nie opuścił przejścia? Wyjaśniamy, jak należy interpretować przepisy.

Relacje pieszych i kierowców bywają napięte. Nie wszyscy wiedzą, jak interpretować przepisy, które nakazują ustępowanie pieszemu pierwszeństwa. Sami piesi często komplikują sprawę, sygnalizując kierowcy, który już się zatrzymał, że chcą czekać z wejściem na ulicę, aż ten przejedzie. Podpowiadamy, jak zgodnie z przepisami ruchu drogowego należy zachować się, gdy pieszy znajduje się na pasach oraz czy kierowca może ruszyć, gdy jeszcze nie opuścił przejścia.

Pieszy na pasach. Co mówią przepisy?

Sytuację pieszych na drodze dokładnie opisuje art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W ust. 1a czytamy: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. W praktyce oznacza to, że kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się przed przejściem i zamierzającej na nie wejść, a także takiej, która już znajduje się na pasach. Za złamanie przepisów w tym zakresie grozi mandat w wysokości 1500 zł. Wielu kierowców ma jednak wątpliwości, jak zachować się, kiedy pieszy jest na pasach, ale minął już ich samochód. Czy w takiej sytuacji można ruszyć? A może trzeba czekać, aż pieszy wejdzie na chodnik po drugiej stronie jezdni? Nie ma żadnego paragrafu, który opisywałby taką sytuację. Odpowiednie zachowanie wynika jednak z interpretacji cytowanego wcześniej przepisu oraz definicji ustąpienia pierwszeństwa.

Czy kierowca może ruszyć gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia? Fot. Freepik
Czy kierowca może ruszyć gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia? Fot. Freepik

Czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia?

Zanim powiemy, czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy jest już na drugim pasie ruchu, musimy wyjaśnić, jak należy rozumieć termin ustąpienie pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami drogowymi jest to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku (art. 2 ust. 23 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Kierując się tym przepisem, można wywnioskować, że nieustąpieniem pierwszeństwa nie będzie przejechanie przez pasy już po tym, jak pieszy zszedł z naszego pasa ruchu. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

  • Kiedy pieszy minął twój samochód i znalazł się na lewym pasie ruchu, musisz upewnić się, że z prawej strony nie pojawiła się kolejna osoba, która chce wejść na przejście (jej również trzeba ustąpić).
  • Zanim ruszysz, upewnij się, że pieszy odszedł wystarczająco daleko i nie wystraszy się, słysząc ruszające auto za swoimi plecami. Jeśli zareaguje na ten dźwięk przyspieszeniem kroku, twoje zachowanie może zostać uznane za nieustąpienie pierwszeństwa.
  • Weź pod uwagę to, że pieszy może (choć zgodnie z przepisami nie powinien) zmienić decyzję i zawrócić. Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest zachowanie szczególnej ostrożności i niestwarzanie zagrożenia dla pieszego znajdującego się na przejściu. Jeśli ruszysz, a pieszy zawróci na pasach, policja potraktuje to jako nieustąpienie pierwszeństwa.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także