NewsyRajska plaża z TikToka ma mroczne oblicze. Turyści muszą bardzo uważać

Rajska plaża z TikToka ma mroczne oblicze. Turyści muszą bardzo uważać

Plaża z TikToka jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Fot. Freepik
Plaża z TikToka jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Fot. Freepik

21.07.2023 20:55

Kelingking Beach na Nusa Penida w Bali to jedna z najsłynniejszych plaż na świecie. Plaża znana z TikToka i Instagrama przyciąga tysiące turystów i stanowi tło dla mnóstwa zdjęć oraz filmów. Ma jednak drugie, mroczne oblicze.

Każdy, kto odwiedza Bali, udaje się na wyspę Nusa Penida i na tamtejszą Kelingking Beach. To niezwykle malownicze miejsce jest jednak okropnie niebezpieczne. Niektórzy turyści przypłacają kąpiel w morzu pobytem w szpitalu, a nawet życiem. Rajska plaża z TikToka bywa naprawdę niebezpieczną atrakcją turystyczną.

Czym plaża z TikToka przyciąga turystów?

To, co przyciąga turystów z całego świata na Kelingking Beach, to niesamowity widok. Skrawek złotego piasku i zatokę z lazurową wodą otaczają wysokie, pokryte zielenią klify. Każdy turysta chciałby uwiecznić ten widok na zdjęciach. To idealne tło do fotek i filmów na Instagrama oraz TikToka. Obie platformy zalewają zresztą zdjęcia rajskiego krajobrazu. Poza podziwianiem widoków i robieniem zdjęć na słynnej plaży nie ma zbyt wiele do roboty. Na początku 2023 roku wprowadzono tam (a także na dwóch innych plażach z okolicy) zakaz kąpieli.

Dlaczego nie wolno się kąpać na słynnej plaży?

Kąpiel na Kelingking Beach może okazać się fatalna w skutkach. Wszystko przez silne prądy oraz wysokie fale. W lipcu służby ratunkowe wyciągały z wody 19-latka, który zignorował zakaz kąpieli. Okazało się, że w wyniku uderzenia fali doznał zwichnięcia nogi. Z kolei w styczniu ratownicy interweniowali 2 dni z rzędu. Najpierw wyciągali z wody Rosjanina ze zwichniętym ramieniem, a później Francuza, który miał połamane biodra. Ci turyści i tak mogą mówić o dużym szczęściu. Służby ratunkowe nie zawsze są w stanie wyciągnąć z wody tonących. W czerwcu na Kelingking Beach zginęło 2 turystów, którzy weszli do wody, by zrobić sobie selfie. Choć zanurzyli się tylko do wysokości bioder, zostali porwani przez fale i utonęli.

Czy wkrótce plaża z TikToka będzie bezpieczniejsza?

Władze Bali chcą, by plaża z TikToka była bezpieczniejsza. Niedawno podpisały umowę na budowę oszklonej windy o wysokości 180 metrów ze stacjami postojowymi rozlokowanymi co 20 metrów. Dzięki niej turyści będą mogli obserwować i fotografować plażę z bezpiecznej odległości. Winda rozwiąże również inny problem. Do Kelingking Beach prowadzą strome, kamienne schody, które są dość słabo zabezpieczone. Zejście po nich jest sporym wyzwaniem i wiąże się z ryzykiem kontuzji. Po wybudowaniu windy nie będzie już trzeba z nich korzystać. To rozwiązanie jest jednak krytykowane przez miłośników naturalnego krajobrazu Bali. Ich zdaniem nowoczesna konstrukcja oszpeci rajski zakątek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także