NewsyPlaża polski Dubaj nad Bałtykiem. Nie musisz wyjeżdżać w egzotyczne kraje

Plaża polski Dubaj nad Bałtykiem. Nie musisz wyjeżdżać w egzotyczne kraje

plaża polski Dubaj, fot. Getty Images
plaża polski Dubaj, fot. Getty Images
07.07.2023 16:58

Marzysz o wyprawie do Dubaju, ale nie jesteś w stanie odbyć tak dalekiej podróży? Nic straconego! O wiele bliżej, nad Bałtykiem, znajduje się plaża znana jako polski Dubaj. Co roku ściągają tam setki tysięcy turystów.

Plaża polski Dubaj znajduje się w Jarosławcu i została stworzona sztucznie wcale nie po to, by kusić turystów. Pierwotnie chodziło o to, by zabezpieczyć tamtejszy klif przed osunięciem. Ogromna połać piachu z wysuniętymi w morze kamiennymi ramionami stała się jednak jedną z największych atrakcji w mieście i szybko zyskała przydomek polski Dubaj.

Jak powstała plaża polski Dubaj?

Jak wspomnieliśmy, polski Dubaj powstał po to, by chronić klif w Jarosławcu przed osunięciem do morza. Była to największa operacja ochrony brzegu morskiego w historii Polski. Najpierw przez 2 lata tworzono 180-metrowe ramiona z granitu wysunięte w morze. Dziesiątki ciężarówek przez całą dobę dowoziły na plac budowy kamienie. Po ukończeniu tego etapu prac przez kilka miesięcy przepompowywano piasek z dna morza, by utworzyć 5-hektarową plażę. Całość kosztowała 170 mln zł i została ukończona w 2018 r.

Plaża "polski Dubaj" została ukończona w 2028 r. Fot. Getty Images
Plaża "polski Dubaj" została ukończona w 2028 r. Fot. Getty Images

Czym plaża polski Dubaj przyciąga turystów?

Przez pierwszych 6 miesięcy plaża polski Dubaj była zamknięta. Dopiero po wykonaniu testów bezpieczeństwa Urząd Morski wydał zezwolenie na udostępnienie jej plażowiczom. Od tego czasu kusi ona turystów, którzy każdego roku zjeżdżają licznie do Jarosławca. Czym kusi ich polski Dubaj? Piasek jest równy, a morze płytkie. Dzięki temu woda jest stosunkowo ciepła i sprzyja kąpielom. Dzieje się tak dlatego, że zamknięto ją w "basenach" wyznaczonych kamiennymi ramionami. Dodatkową atrakcją jest 5 wydzielonych boisk do siatkówki plażowej. Co ważne, władze Jarosławca zamierzają dalej zagospodarowywać nową plażę i organizować tam różne atrakcje takie jak beach bary czy centrum sportów plażowych.

plaża polski Dubaj, fot. Getty Images
plaża polski Dubaj, fot. Getty Images

Co jeszcze warto zobaczyć w Jarosławcu?

Jeśli kusi cię polski Dubaj, wiedz, że nie jest to jedyna atrakcja czekająca w Jarosławcu. Jeśli udasz się tam na urlop, możesz odwiedzić również:

  • Muzeum Bursztynu z największymi bryłami żywicy w Polsce,
  • latarnię morską z widokiem na panoramę Jarosławca oraz Morze Bałtyckie,
  • deptak na ul. Nadmorskiej,
  • przystań, na której rano można kupić świeże ryby,
  • zielony domek na klifie, który jest architektoniczną perełką regionu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także