DomRośliny doniczkowePlektrantus (komarzyca) to roślina, której zapachu komary nienawidzą

Plektrantus (komarzyca) to roślina, której zapachu komary nienawidzą

plektrantus fot. getty images
plektrantus fot. getty images
27.04.2023 21:04

Komarzyca inaczej plektrantus koleusowaty to bardzo popularna roślina balkonowa. Jest efektowną ozdobą i wydziela przyjemny zapach. To kwiat, który skutecznie odstrasza komary, dlatego warto wziąć ją pod uwagę w aranżacji balkonu. Podpowiadamy, jak sadzić komarzycę i poprawnie ją uprawiać.

Roślina ta jak każda inna ma swoje wymagania. Ich poznanie pozwoli na prawidłową uprawę, bez popełnienia błędu początkujących. Komarzyca jest bardzo delikatna, dlatego zdradzimy Ci, co robić, aby rosła bujna i zdrowa. Te 3 rzeczy Ci to zagwarantują!

Plektrantus, czyli komarzyca!

Komarzyca jest rośliną jednoroczną. Cechują ją długie i zwisające pędy, na których ma delikatne liście. Roślina ta lubi lekko słoneczne stanowiska, jednak lepiej wybierać do jej sadzenia półcień. W pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści. Sadzonki komarzycy nie są duże, ale przyrost jej jest szybki. Jeśli chcemy zagęścić ją, plektrantus należy uszczykiwać. Jeśli chodzi o podłoże, najlepsze będzie żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Komarzyca nie znosi krótkotrwałego przesuszenia. Dlatego podstawą jest jej regularne podlewanie, w upalne dni lata nawet dwa razy dziennie.

plektrantus fot. getty images
plektrantus fot. getty images

Pielęgnacja komarzycy

Podczas podlewania komarzycy pamiętaj, aby odlać nadmiar wody. Jeśli tego nie zrobisz, korzenie zgniją, a roślina będzie do wyrzucenia. Dokarmiaj ją też nawozami bogatymi w minerały, to przyspieszy jej rozwój. Możesz używać do tego organiczne nawozy jak choćby kompost. Nawożenie robi się do końca sierpnia. Uszczykiwanie wierzchołków pędów pozwoli na uzyskanie bardziej zagęszczonego pokroju. Roślina ta łatwo się rozmnaża poprzez ukorzenianie sadzonek zarówno pędowych, jak i wierzchołkowych. Należy uważać na szkodniki - narażona jest na przędziorki i mszyce.

Indian borage, Country borage, Oreille, Oregano Plectranthus amboinicus (Lour.) Spreng. Coleus amboinicus Lour., Coleus aromaticus Benth. LAMIACEAE
Indian borage, Country borage, Oreille, Oregano Plectranthus amboinicus (Lour.) Spreng. Coleus amboinicus Lour., Coleus aromaticus Benth. LAMIACEAE

Posadź plektrantus na balkonie

Komarzyce najczęściej sadzi się samodzielnie lub w doniczkach z innymi kwiatami. Dobrym towarzystwem jest dla niej pelargonia pnąca lub rabatowa. Obie te rośliny mają podobne wymagania w kwestii nawożenia. Olejki eteryczne zawarte w komarzycy sprawiają, że plektrantus odstrasza komary, jednak nie wystarczy jedna roślina. Należy zasadzić kilka, aby uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli potrząśniesz jej liśćmi, jej zapach będzie unosił się w powietrzu. Komarzyca będzie barierą na owady i piękną ozdobą ogrodu lub balkonu wedle Twojego uznania i możliwości.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także