PoradyLajfhakiPluszowe gęsi (choć niebezpieczne) nadal są na fali. Turyści wykupują je na potęgę, a sieć wrze

Pluszowe gęsi (choć niebezpieczne) nadal są na fali. Turyści wykupują je na potęgę, a sieć wrze

Od kilku tygodni są topową atrakcją wakacyjnych wyjazdów. Można znaleźć je w każdym zakątku Polski, a znikają ze straganów jak świeże bułeczki. Trend na pluszowe gęsi to hit tegorocznego lata.

pluszowe gęsi, fot. East News
pluszowe gęsi, fot. East News

21.07.2023 11:29

Każdy, kto jest na wyjeździe lub śledzi media społecznościowe, z pewnością zauważył multum pluszowych gęsi. Są wszędzie! I to dosłownie — można je dostać w większości polskich miejscowości. Występują w najróżniejszych rozmiarach i formach oraz pełnią funkcję wakacyjnej pamiątki. Nieświadomi zagrożenia rodzice z chęcią kupują je swoim pociechom.

Na czym polega popularność pluszowych gęsi?

Wszystko zaczęło się na portalu TikTok, gdzie od pewnego czasu można oglądać przygody gęsi Pipy, która otrzymała pieszczotliwy pseudonim — Pipuś. Konto, na którym pojawiła się ta seria, ma już ponad 500 tysięcy obserwujących, a krótkie filmiki zyskują niebywałą popularność i są oglądane po kilkaset tysięcy razy. Sprzedawcy w wakacyjnych kurortach sprytnie wykorzystali jej popularność niczym żyłę złota, która jak widać nadal prężnie działa. W mediach społecznościowych można też natrafić na filmiki prezentujące pluszowe gęsi, które użytkownicy zakupili na letnich wyjazdach. Warto dodać, że nad fenomenem gęsich pipek pochylili się także pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy alarmują o konsekwencjach.

Czy pluszowe gęsi są niebezpieczne?

Do takich wniosków doszli eksperci z UOKiK, którzy zwrócili uwagę na modną w tym sezonie zabawkę. Ich post skierowany jest głównie do rodziców i opiekunów dzieci, którzy ich zdaniem nie zwracają uwagi na to, co kupują swoim pociechom. Według specjalistów dorośli zapomnieli o bezpieczeństwie oraz dostosowaniu zabawki do wieku i etapu rozwoju ich dzieci. Zalecają, aby przed zakupem dokładnie obejrzeć stan oraz jakość wykonania pluszaków ze względu na znajdujące się w nich małe elementy. W niektórych przypadkach mogą one doprowadzić do zakrztuszenia się dziecka, a ostre fragmenty spowodować skaleczenia i doprowadzić do infekcji. Kluczowym kryterium podczas wyboru maskotki gęsi jest obecność znaku CE, który stanowi gwarancję producenta. Świadczy ona o tym, że wyrób jest bezpieczny oraz spełnia normy prawa Unii Europejskiej. Warto też zaznajomić się z instrukcją obsługi i ostrzeżeniami dotyczącymi wieku, które powinny znajdować się na metce maskotki.

Obraz