Po co ludzie naklejają "R" na skrzynce pocztowej? To żadna moda, ani nowy trend, a ważna informacja
Zauważyłeś, że na niektórych skrzynkach pocztowych w twoim bloku widnieje naklejka z literką "R"? Jak można się domyślić, to nie przypadek, bowiem ta niepozorna naklejka niesie za sobą ważną informację dla pracowników Poczty Polskiej. Wyjaśniamy, co oznacza "r" na skrzynce.
20.10.2023 12:08
Mogłoby się wydawać, że "r" na skrzynce może oznaczać zakaz wrzucania reklam. A może wręcz przeciwnie — nakaz wrzucania reklam. Teorii jest wiele, jednak prawda jest taka, że naklejka z literą "r" nie ma nic wspólnego z reklamami. Chodzi o coś zupełnie innego.
Co oznacza "r" na skrzynce?
Literka "r" na skrzynce pocztowej oznacza, że mieszkaniec nie życzy sobie, aby pozostawiać mu awizo. To bardzo ważna informacja dla listonosza czy kuriera, którzy widząc taki symbol, pozostawiają przesyłkę poleconą w skrzynce, zamiast zabierać ją ze sobą z powrotem na pocztę. To rozwiązanie jest bardzo popularne wśród ludzi, których często nie ma w domu, np. pracują poza miejscem za mieszkania czy podróżują służbowo i nie mają możliwości odbioru przesyłki w terminie, który został określony w awizo. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas może nakleić sobie literkę "r" na skrzynkę. Jeśli chcesz uzyskać możliwość odbioru listów w dowolnym momencie, musisz złożyć wniosek w najbliższej placówce Poczty Polskiej lub przez internet, za pośrednictwem eFORMULARZ, który wymaga założenia profilu zaufanego. Po uzyskaniu zgody na żądanie doręczenia przesyłki poleconej do skrzynki oddawczej pracownik poczty umieści naklejkę na twojej skrzynce. Taka usługa jest całkowicie bezpłatna.
Nie każda przesyłka trafi do twojej skrzynki
Niestety, nie każda przesyłka trafi do swojej skrzynki. Dotyczy to wyłącznie listów i paczek, które zmieszczą się w skrzynce. Wymiary nie mogą przekraczać 325 mm długości i 230 mm szerokości. Co stanie się z przekazami przekraczającymi te wymiary? Listonosz zaniesie je do placówki pocztowej znajdującej się najbliżej domu. Warto pamiętać o tym, że ta opcja jest możliwa tylko wtedy, kiedy przekaz nie wymaga poświadczenia odbioru przez adresata.