Po magicznej wodzie rośliny nie przestają kwitnąć. Nawet teściowa chciała na nią przepis
25.08.2023 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rośliny kwitnące potrzebują odpowiedniego odżywienia, by dobrze rosły. Ich rozwój doskonale wspiera nawóz z ogórka, który pasjonaci ogrodnictwa często nazywają magiczną wodą. Ma to związek ze spektakularnymi efektami, jakie daje podlewanie kwiatów tym prostym, domowym preparatem.
Każdy chce, by jego kwiaty pięknie i długo kwitły. Aby osiągnąć ten cel, trzeba odpowiednio o nie dbać i stosować właściwe nawozy. Nie musisz wcale używać chemicznych odżywek ze sklepu. Domowy nawóz z ogórka jest uniwersalny i pobudzi do wypuszczania pąków wszystkie rośliny kwitnące w domu oraz na balkonie.
Co daje nawóz z ogórka?
Ogórki zawierają liczne mikro i makroelementy, w tym potrzebne roślinom żelazo, magnez, fosfor i potas. Znajduje się w nich również witamina C oraz witaminy z grupy B. W ogórkach są także sacharydy, czyli cukry, które stanowią budulec roślin, wspierają ich metabolizm i zwiększają odporność na niskie temperatury. To wszystko sprawia, że nawóz z ogórka ma niemal magiczne właściwości. Regularnie stosowany odżywia rośliny kwitnące, pobudza ich wzrost, a także pomaga im obficie kwitnąć.
Jak zrobić domowy nawóz z ogórka?
Wykonanie nawozu z ogórka jest banalnie proste. Poradzi sobie z tym nawet najbardziej niedoświadczony ogrodnik. Weź 1/3 ogórka i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Umieść w słoiku i zalej 1 l gorącej wody. Zamknij naczynie i pozostaw na 12 godzin, a nawet dobę. Po tym czasie przecedź napar, by pozbyć się kawałków ogórka. Regularnie używaj tej magicznej wody do podlewania roślin kwitnących, które uprawiasz w domu oraz na balkonie. Ich gałązki po krótkim czasie będą uginały się od pięknych kwiatów.
Jak inaczej wykorzystać ogórki?
Nawóz z ogórka to tylko jeden ze sposobów wykorzystania tego warzywa w uprawie roślin. Możesz użyć go również, by zrobić test pomagający zdiagnozować, dlaczego kwiaty domowe nie rozwijają się prawidłowo. Przygotuj 1 plasterek ogórka o grubości maksymalnie 1 cm. Ułóż go na ziemi w doniczce i pozostaw na 24 godziny. Po tym czasie wszystko będzie jasne. Jeśli ogórek został uszkodzony w jednym lub kilku miejscach, to znak, że roślina została zaatakowana przez szkodniki. Jeśli plasterek jest nienaruszony, kiepska kondycja rośliny to wynik błędów w pielęgnacji. W zależności od wyników powinieneś poszukać odpowiedniego rozwiązania problemu. Prawdopodobnie będziesz musiał zastosować preparat na szkodniki lub sprawdzić, jak poprawnie dbać o swoją roślinę i wprowadzić zmiany w sposobie uprawy.