PoradyLajfhakiPo powrocie do domu w zamku zastałem wykałaczkę. Dobrze, że zdążyłem wrócić na czas

Po powrocie do domu w zamku zastałem wykałaczkę. Dobrze, że zdążyłem wrócić na czas

wykałaczka w zamku, fot. Genialne
wykałaczka w zamku, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk

17.09.2023 21:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, dochodzi do największej ilości kradzieży z włamaniem. Złodzieje nie śpią również jesienią, kiedy to korzystamy z posezonowych, promocyjnych wakacji last minute. Mają pożytek z tego, że pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Tygodniami przygotowują się do rabunku, niekiedy pozostawiając po sobie subtelne znaki. Jednym z nich jest wykałaczka w zamku.

Złodzieje działają cały czas, bez względu na porę roku. Jednak do największej ilości włamań dochodzi w trakcie wakacji i zaraz po sezonie letnim. Trudno się temu dziwić. Puste mieszkanie działa na złodziei niczym magnes. Skąd wiedzą, że mieszkanie jest puste? Dzięki bacznej obserwacji. Zastanawiasz się, jak ustrzec się przed kradzieżą? Dokładnie przyjrzyj się otoczeniu. Być może uda ci się wyłapać znaki planowanego rabunku.

Co oznacza wykałaczka w zamku?

Wracając do domu zauważyłeś, że z zamka w drzwiach wystaje wykałaczka? A może widzisz dziwną karteczkę czy proszek na wycieraczce? Choć z łatwością można to sobie wytłumaczyć w racjonalny sposób, nie ignoruj tych znaków. W ten sposób złodzieje zaznaczają "swój" teren, sprawdzając, czy ktoś jest w domu. Jeśli zauważysz jedną z tych rzeczy przy swoich drzwiach, jak najszybciej się ich pozbądź. To niejedyny znak, jaki pozostawiają po sobie złodzieje. Coraz częściej mówi się o kółkach wyrysowanych przy drzwiach. To robota złodziei. Jeżeli nie usuniesz malunku w porę, może pojawić się w nim krzyżyk. To oznaka, że nikogo nie ma w domu. Jeśli nie chcesz paść ofiarą rabunku, usuń to jak najszybciej.

Wykałaczka w zamku, fot. Adobe Stock
Wykałaczka w zamku, fot. Adobe Stock

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swoje mieszkanie. Drogie sprzęty, takie jak komputer, laptop, tablet czy aparat fotograficzny, schowaj w sejfie albo daj na przechowanie zaufanej osobie. Wychodząc z domu, zostaw przy wejściu rozłożony odkurzacz. Nawet jeśli złodziej przedostanie się do domu, będzie myślał, że jesteśmy w trakcie sprzątania, przez co zrezygnuje z rabunku. Nie zapomnij też o pozostawieniu włączonego światła. Może być to nawet lampka nocna. Z zewnętrz będzie to wyglądało tak, jakby ktoś był w domu. Warto zwrócić się o pomoc do sąsiada. Poproś go, aby odwiedzał twoje mieszkanie przynajmniej raz dziennie. W ten sposób uchronisz się przed kradzieżą.

Wykałaczka w zamku, fot. Adobe Stock
Wykałaczka w zamku, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także