Kosztuje tyle co nic, a chroni dom przed wilgocią. Zrobisz go w kilka sekund
Wilgoć najczęściej pojawia się w naszych mieszkaniach jesienią oraz zimą. Na oknach, a czasem także na ścianach skrapla się woda, a stąd już tylko krok do rozwoju pleśni. Rozwiązaniem problemu, poza regularnym wietrzeniem mieszkania, jest domowy pochłaniacz wilgoci do domu. Zrobisz go dosłownie za grosze.
Wilgoć to nie tylko przyczyna powstawania pleśni, która może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zbyt duża wilgotność powietrza sama w sobie również może powodować liczne nieprzyjemne dolegliwości. Przebywanie w miejscu, gdzie powietrze jest zbyt mokre (wilgotność wynosi ponad 60%), sprzyja bólom głowy, mięśni i stawów, a także ułatwia rozwój różnego rodzaju infekcji. Może powodować również problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Właśnie dlatego warto zrobić tani, ale bardzo skuteczny pochłaniacz wilgoci do domu.
Skąd bierze się wilgoć w domu?
Wilgoć w domu to nic nadzwyczajnego. Powstaje w czasie kąpieli (zwłaszcza gorących), gotowania czy suszenia prania w pomieszczeniach. Wiosną i latem, gdy często otwieramy okna, poziom wilgoci jest unormowany dzięki dobrej cyrkulacji powietrza. Jesienią i zimą wiele osób przestaje wietrzyć mieszkania, by nie uciekało z nich ciepło. Niektórzy posuwają się nawet do tego, że zakrywają kratki wentylacyjne. W efekcie w domu szybko pojawia się wilgoć. Widać ją m.in. na szybach okiennych, na których skrapla się woda. Sygnałami, że powietrze w mieszkaniu jest zbyt wilgotne, są także zapach stęchlizny czy pojawianie się pleśni na fugach oraz ścianach.
Z czego zrobić pochłaniacz wilgoci do domu?
Specjalistyczne pochłaniacze wilgoci są dość drogie. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na taki sprzęt, możesz zrobić pochłaniacz wilgoci do domu z tego, co w nim znajdziesz. Zdolność wiązania cząsteczek wody z powietrza ma kilka tanich produktów, które większość z nas trzyma w kuchennej szafce. Mowa o:
- ryżu,
- sodzie oczyszczonej,
- soli,
- pokruszonej kredzie.
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu?
Kiedy już wybierzesz jeden ze wskazanych przed chwilą produktów, przygotowanie domowego pochłaniacza zajmie dosłownie kilka chwil. Każdy z nich możesz wysypać na niewielką miseczkę lub do małego słoika. Nakryj naczynie gazą i zabezpiecz gumką recepturką. Gotowe! Taki prosty pochłaniacz będzie skuteczny, dopóki zawartość naczynia się nie zbryli. Wtedy trzeba po prostu wsypać do miseczki lub słoika nową porcję produktu wiążącego wilgoć. Jeśli zdecydujesz się na ryż, możesz skropić go swoim ulubionym olejkiem eterycznym, by dodatkowo w domu unosił się ładny zapach. Zamiast do szklanego naczynia, możesz też wsypać ziarenka do wydrążonej skórki pomarańczy lub cytryny. Efekt zapachowy będzie podobny.
Jak uniknąć powstawania wilgoci w domu?
Jak wspomnieliśmy, najlepszym sposobem, by uniknąć powstawania wilgoci, jest zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie unikaj wietrzenia mieszkania. Jeśli boisz się utraty ciepła, rób to krótko, ale intensywnie (otwieraj kilka okien jednocześnie na kilka minut). W ciągu dnia odsłaniaj rolety, by pokoje nagrzały się pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli to możliwe, staraj się nie suszyć ubrań w pomieszczeniach (wyschną na zewnątrz nawet w czasie mrozu). W pokojach ustaw rośliny pochłaniające wilgoć. Dobrze sprawdzą się przede wszystkim paproć oraz skrzydłokwiat.